Vėjo elektrinių
parkas Baltijos jūroje
700MW
galios elektrinių parkas bus pastatytas 2028 m.
3 TWh
sugeneruos iki 25 % Lietuvos elektros energijos poreikio
iki 1 mlrd.
eurų privačių investicijų
1300
naujų darbo vietų
Atsinaujinanti žalioji energija
Planuojama, jog 2028 m. Lietuvos teritoriniuose vandenyse ties Palanga pradėsiantis veikti pirmasis maždaug 700 MW galios jūrinio vėjo parkas Baltijos šalyse galėtų pagaminti iki 3 TWh žaliosios elektros energijos per metus, o tai užtikrintų iki ketvirtadalio Lietuvos elektros energijos poreikio ir sumažintų šalies priklausomybę nuo elektros importo, taip pat pritrauks virš 1 mlrd. eurų investicijų ir sukurs mažiausiai 1 300 naujų darbo vietų.
Naujienos
Apie projektą
Projekto eiga
Dažniausiai užduodami klausimai
D.U.K.
Jūrinio vėjo jėgainių parką planuojama pastatyti 2030 metais.
Vėjo energetika pažangumu ir sparčiu technologiniu progresu išsiskiria iš kitų energijos iš atsinaujinančių išteklių rūšių. Pagaminta iš vėjo energija mažina oro taršą, prisideda prie klimato kaitos mažinimo, padeda užtikrinti energetinį saugumą bei sumažinti iškastinio kuro importą. Vėjo energija yra neišsenkanti, o plečiant vėjo energetikos sektorių yra kuriamos naujos darbo vietos, skatinama regioninė plėtra. Verta paminėti, kad Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje mūsų šalis turi ambicingą tikslą – iš atsinaujinančių šaltinių pasigaminti iki 100 proc. šaliai reikalingos elektros energijos. Norint pasiekti šiuos rodiklius vėjo energetikos, ypač jūrinės, vaidmuo ateityje tik stiprės.
Jūrinio vėjo elektrinių parkui numatytos teritorijos plotas Baltijos jūroje siekia apie 136,39 km2.
Galimi gamtinės aplinkos pokyčiai apibrėžti poveikio aplinkai vertinime (PAV), o kompensacines ir prevencines aplinkosaugos priemones turės įgyvendinti parko vystytojas.
Jūrinio vėjo elektrinės neturės neigiamos įtakos nei sausumos, nei vandens poilsiniam turizmui. Jūrinio vėjo jėgainės nuo kranto bus nutolusios apie 30 kilometrų.
- Planuojama, kad artimiausios savivaldybės biudžetas bus papildytas apie 3 mln. Eur, kuriuos parko vystytojas bus įpareigotas sumokėti nuo sugeneruotos ir į tinklą pateiktos elektros kiekio;
- Statybų ir eksploatacijos laikotarpiu planuojama sukurti net 1,3 tūkst. naujų darbo vietų.
Ar 2023-10-05 Europos Komisijos patvirtinta 193 mln. EUR vertės valstybės paramos schemą jūros vėjo elektrinių parkams remti, yra maksimali 15 metų laikotarpio skatinimo apimtis, kurią konkurso laimėtojai turėtų įvertinti teikdami pasiūlymus?
2024-01-12 (atnaujinta 2024-03-04) Preliminarus paramos poreikis buvo vertintas atsižvelgiant į tam tikras prielaidas ir rinkos sąlygas. Paramos dydį lemia įvairūs kintamieji bei elektros energijos rinkos kaina. Pažymėtina, kad Europos Komisijos sprendime, kuriuo suderinta paramos schema, nurodyta suma yra indikatyvaus pobūdžio, t. y. preliminari ir priklausomai nuo nurodytų aplinkybių gali keistis, todėl teikiant pasiūlymus neturėtų būti vertinama kaip maksimalus paramos biudžetas. Papildomai pažymėtina, kad konsultacijos su Europos Komisijos atstovais patvirtino, kad papildomų procedūrinių veiksmų dėl galimo paramos poreikio pokyčio atlikti nereikia.
Pateikite nuorodas į dokumentus, kurie turės būti pasirašyti su konkurso laimėtoju (sutartys, įsipareigojimai ir t.t.). Ar teisingai suprantame, kad konkurso laimėtojo įsipareigojimai valstybei paremti teisės aktų nuostatomis?
2024-01-30 Patvirtiname, kad konkurso laimėtojas turės pasirašyti bent keletą susitarimų su perdavimo tinklo operatoriumi – „Litgrid“ ir valstybinėmis institucijomis (pavyzdžiui, prijungimo paslaugos sutarties projektas, susitarimas dėl kompensacijos, skirtos daliai investicijų ir kitų išlaidų, kurios reikalingos nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti (žr. priedą)).
Taip pat „Litgrid“ skelbia ir kitas sutartis, kurios pasirašomos pastačius elektrines: prekybos balansavimo paslaugomis sutartis, pasinaudojimo perdavimo tinklu sutartis.
Taip pat patvirtiname, kad reikalavimai ir nuostatos, susiję su jūrinio vėjo elektrinių parko vystymu ir eksploatavimu yra išdėstyti teisės aktuose: https://offshorewind.lt/lt/teisine-aplinka/.
Kokios trukmės prievolių užtikrinimo garantija turi būti pateikta AB „Litgrid“ po ketinimų protokolo pasirašymo?
2024-01-17 Vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo 21¹ straipsnio 1 dalimi, Konkurso dalyvio pateikiamas prievolių įvykdymo užtikrinimas privalo galioti 30 kalendorinių dienų ilgiau negu ketinimų protokolas. Ketinimų protokole konkurso dalyvis įsipareigoja per nustatytą laikotarpį parengti savo elektros įrenginius prijungti prie elektros tinklų, o elektros tinklų operatorius – per nustatytą laikotarpį prijungti šio asmens elektros įrenginius prie savo valdomų elektros tinklų.
Ar yra numatyti ribojimai konkurso laimėtojams perleisti projekto įgyvendinimo teisę kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims?
2024-01-12 Vadovaujantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu, asmuo, gavęs leidimą plėtrai ir eksploatacijai, neturi teisės įgalioti kitų asmenų verstis šiame leidime nurodyta veikla arba perduoti jiems šios teisės pagal sutartį ar kitais pagrindais.
Pažymėtina, kad konkurso laimėtojas arba bent vienas ar keli iš konkurso laimėtojo įsteigtojo asmens steigėjų, jei konkurso laimėtoju pripažinta jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikianti asmenų grupė, gali perleisti kitiems asmenims savo turimas įsteigtojo asmens nuosavybės akcijas, suteikiančias teisę balsuoti visuotiniuose akcininkų susirinkimuose, ar jų dalį.
Taip pat pažymime, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba parengė 2023-03-29 nutarimu Nr. O3E-332 patvirtinto Jūrinės teritorijos naudojimo atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai konkursų organizavimo ir leidimų naudoti jūrinės teritorijos dalis atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai išdavimo tvarkos aprašo pakeitimus, kuriais numatomi atvejai ir taikytinos procedūros, kai pasikeičia konkurso laimėtojo ar jo įsteigto asmens sudėtis.
Ar Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos apskaičiuota didžiausia galima elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių pirkimo–pardavimo sandorio kaina arba konkurso dalyvio pasiūlyta pageidaujama sandorio kaina yra nominali ar susieta su infliacijos rodikliais?
2024-01-12 Konkurso laimėtojo pasiūlyta sandorio kaina nėra susieta su infliacijos rodikliais, t. y. sandorio kaina yra nominali ir skiriama visam 15 metų trukmės skatinimo laikotarpiui. Pažymime, kad konkurso dalyvių pageidaujama sandorio kaina negali viršyti Valstybinė energetikos reguliavimo tarybos 2023-07-13 nutarimu Nr. O3E-930 patvirtintos didžiausios galimos elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių pirkimo–pardavimo sandorio kainos, kuri yra 107,18 Eur/MWh ir negali būti mažesnė už žemiausią sandorio kainos ribą – 64,31 Eur/MWh.
Ar konkurso laimėtojas turės sumokėti vystymo mokestį valstybei ir padengti visas išlaidas, susijusias už jūrinio vėjo elektrinės prijungimu?
2024-01-12 Vadovaujantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu, konkurso laimėtojas įrengia, eksploatuoja, nuosavybės teise valdo infrastruktūrą, reikalingą atsinaujinančius išteklius naudojančioms elektrinėms prijungti prie elektros perdavimo tinklų, nuo šių elektrinių iki elektros tinklų operatoriaus nurodyto prijungimo taško ir atsakomybės ribų transformatorių pastotėje sausumos teritorijoje (nuoroda į išankstines prijungimo sąlygas). Konkurso laimėtojas elektros tinklų operatoriaus nustatyta tvarka padengia elektros tinklų operatoriaus patirtas transformatorių pastotės sausumos teritorijoje plėtros, reikalingos šioms elektrinėms prijungti, sąnaudas. Atsakydami į Jūsų klausimą, patvirtiname, kad konkurso laimėtojas turės sumokėti tiek vystymo mokestį (jei jį siūlys), tiek visas su jūrinio vėjo elektrinių parko prijungimu susijusias infrastruktūros įrengimo išlaidas. AB „Litgrid“ skelbiamose išankstinėse prijungimo sąlygose yra nurodyta jūrinio vėjo parko prijungimui reikalingos perdavimo tinklo dalies plėtros schema. Perdavimo tinklo operatoriaus dalies plėtra gali būti įgyvendinama AB „Litgrid“ arba konkurso laimėtojo jėgomis, tačiau abiem atvejais visas infrastruktūros plėtros išlaidas turės padengti konkurso laimėtojas.