Dažniausiai užduodami klausimai
Aukciono laimėtojo bus paskelbtas 2024 metų II ketv., o jūrinio vėjo jėgainių parkas planuojamas pastatyti 2028 metais.
Vėjo energetika pažangumu ir sparčiu technologiniu progresu išsiskiria iš kitų energijos iš atsinaujinančių išteklių rūšių. Pagaminta iš vėjo energija mažina oro taršą, prisideda prie klimato kaitos mažinimo, padeda užtikrinti energetinį saugumą bei sumažinti iškastinio kuro importą. Vėjo energija yra neišsenkanti, o plečiant vėjo energetikos sektorių yra kuriamos naujos darbo vietos, skatinama regioninė plėtra. Verta paminėti, kad Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje mūsų šalis turi ambicingą tikslą – iš atsinaujinančių šaltinių pasigaminti iki 100 procentų šaliai reikalingos elektros energijos. Norint pasiekti šiuos rodiklius vėjo energetikos, ypač jūrinės, vaidmuo ateityje tik stiprės.
Sieks apie 300 metrų (iki mentės aukščiausio taško).
Vėjo elektrinių pamato įkasimas į jūros dugną priklauso nuo pasirinktos vėjo elektrinės pamato tipo bei jūros dugno grunto savybių. Kadangi vidutinis jūros gylis pirmajame jūrinio vėjo elektrinių parke yra apie 35 metrų, tikėtina, kad bus pasirinkta vyraujanti tokiam jūros gyliui monopilinio pamato technologija. Tokio tipo pamatas yra vienas didelio skersmens pamatinis konstrukcinis elementas, kuris sukalamas į jūros dugną galimai 30 ar daugiau metrų.
Jūrinio vėjo elektrinių parkui numatytos teritorijos plotas Baltijos jūroje siekia apie 136,39 km2.
Galimi gamtinės aplinkos pokyčiai bus apibrėžti poveikio aplinkai vertinime (PAV), o kompensacines ir prevencines aplinkosaugos priemones turės įgyvendini parko vystytojas.
Jūrinio vėjo elektrinės neturės neigiamos įtakos nei sausumos, nei vandens poilsiniam turizmui. Jūrinio vėjo jėgainės nuo kranto bus nutolusios apie 30 kilometrų.
Apytikslė prognozė apie 3 TWh.
Šiuo metu didžiausias iššūkis Lietuvos energetiniam saugumui – elektros generacijos trūkumas. Jūrinio vėjo jėgainių parkas – vienas iš svarbiausių Lietuvos energetinės nepriklausomybės projektų ženkliai padidins elektros atsinaujinančių energijos išteklių gamybą ir taip sumažins Lietuvos priklausomybę nuo elektros importo bei prisidės prie mažesnės elektros kainos gyventojams.
Jūroje vyrauja stipresni vėjai, todėl mažesniame plote galima pagaminti daugiau energijos. Sausumoje panašaus galios elektrinėms reikėtų gerokai daugiau vietos.
Jūrinio vėjo energetikos vystymo plotai buvo nustatyti atsižvelgiant į jūros ploto panaudojimą žvejybai, navigacijai, uostų bei prieplaukų veikloms, gamtos apsaugai, karinėms reikmėms, iškasto grunto gramzdinimui ir smėlio paplūdimių pamaitinimui kasimui bei priekrantės pamaitinimui skirtus plotus, bei inžinerinės infrastruktūros plotus.
Preliminariai planuojama apie 1 300 naujų darbo vietų parko statybos laikotarpiu.
Buvo atsižvelgta į tarptautinius jūros kelius bei intensyviausius žvejybos plotus nustatant vėjo energetikai jūroje tinkamus vystymo plotus. Į vėjo elektrinių parko teritoriją įplaukti bus galima gavus savininko leidimą.
Statyba bus vykdoma leidžiamuose plotuose laikantis poveikio aplinkai vertinimo (PAV) nustatytų reikalavimų, kurie užtikrins minimalią invaziją jūros dugnui.
Šalyse, kuriose jūrinio vėjo elektrinių parkai jau pastatyti, pastebėta, kad pastatytų vėjo elektrinių pamatai tampa dirbtiniais rifais jūros gyvūnijai ir augmenijai.
Jūrinio vėjo elektrinių parkų žala aplinkai yra minimali, ypač lyginant su naftos ir dujų gavyba jūroje. Vėjo elektrinių parkų žala ekosistemoms galima tada, kai elektrinių pamatai yra tvirtinami prie jūros dugno arba statomi ant jo. Tačiau galimai žalai mažinti naudojamos įvairios technologijos, tarp kurių: burbulų užuolaida, mažinanti garso sklidimą po vandeniu, arba atstumo tarp atskirų elektrinių mažinimas, taip minimizuojant galimai pavojingų paukščiams perskridimų koridorių skaičių ir pan. Taip pat tyrimai rodo, kad vėjo elektrinės atviroje jūroje tampa savotiškais jūrinės floros ir faunos rezervatais, kurie klesti dėl laivų ir žvejybos eismo apribojimų šalia elektrinių. Tokie rezervatai suteikia prieglobstį vietinėms vandens gyvūnų rūšims.
Atliekamas poveikio aplinkai vertinimas (PAV) įvertins jūrinio vėjo elektrinių parko poveikį, taip pat pateiks rekomendacijos ir reikalavimus vystytojui.
- Jūrinio vėjo parkas leis užtikrinti žemesnes elektros kainas Lietuvos gyventojams ir įmonėms;
- Iš vėjo pagaminta energija neteršia oro ir leidžia mažinti poveikį klimatui;
- Planuojama, kad Palangos miesto savivaldybės biudžetas bus papildytas apie 3 mln. eurų, kuriuos parko vystytojas bus įpareigotas sumokėti nuo sugeneruotos ir į tinklą pateiktos elektros kiekio;
- Statybų laikotarpiu planuojama sukurti net 1,3 tūkst. naujų darbo vietų;
- Projektas pritrauks virš 1 mlrd. eurų privačių investicijų;
- Klaipėdos jūrų uosto plėtra.
- Planuojama, kad artimiausios savivaldybės biudžetas bus papildytas apie 3 mln. Eur, kuriuos parko vystytojas bus įpareigotas sumokėti nuo sugeneruotos ir į tinklą pateiktos elektros kiekio;
- Statybų ir eksploatacijos laikotarpiu planuojama sukurti net 1,3 tūkst. naujų darbo vietų.
Taip, jau dabar atsižvelgta į Palangos gyventojų nuomonę: atstumas nuo planuotų 9 kilometrų pastumtas iki 30 kilometrų nuo kranto jūroje.
Taip pat, organizuojami susitikimai su bendruomene: pirmasis susitikimas vyko šių metų liepos 21 dieną, kuriame dalyvavo ir energetikos ministras Dainius Kreivys.
Parko prijungimas neterš jūros pakrantės.
Paplūdimiai nebus siaurinami.
Preliminari vertė siekia apie 1,3–2 mlrd. eurų.
Į perdavimo tinklą pateikiamas galingumas – 700MW. Pagrindinės teritorijos charakteristikos:
- užimamas plotas – 136,39 km2;
- vidutinis gylis – 35 metrų;
- atstumas nuo Klaipėdos jūrų uosto – nuo 38 kilometrų;
- atstumas nuo kranto apie 30 kilometrų;
- vidutinis vėjo greitis – apie 9 m/s (gautais matematinio modeliavimo būdu (100 m virš jūros lygio)).
Šiuo metu didžiausias iššūkis Lietuvos energetiniam saugumui yra elektros generacijos trūkumas. Nauji energijos generacijos būdai yra labai svarbūs Lietuvai.
Jūrinis vėjo parkas Baltijos jūroje – vienas iš svarbiausių Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytų projektų, kuris padidins vietinės elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybą ir sumažins priklausomybę nuo elektros importo.
Kad būtų aiškiau, vieno Ignalinos atominės elektrinės (IAE) reaktoriaus galia buvo 1500 MW: planuojamas jūrinio vėjo parkas yra pusė IAE reaktoriaus, arba 700 MW, o du parkai – kaip vienas reaktorius IAE reaktorius.
Lietuvos energetikos ministerija kartu su UAB „EPSO-G” ir VšĮ „Lietuvos energetikos agentūra”. Projektą dalinai finansuoja Europos komisija.
Šiuo metu vienos didžiausios jūrinio vėjo jėgainių plėtros jūroje rinkos yra Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Kinijos, Danijos ir Belgijos – jos sudaro beveik 93 proc. įrengtų jūrinio vėjo jėgainių pajėgumų. Keli pavyzdžiai:
- „Hornsea 2” – vienas didžiausių pasaulyje jūrinio vėjo jėgainių parkas, įsikūręs Jorkšyro pakrantėje Šiaurės jūroje. Parkas sudarytas iš 165 vėjo turbinų ir elektros energija gali aprūpinti daugiau nei 1,4 mln. Didžiosios Britanijos namų ūkių.
- „Horns Rev 3” – didžiausias jūrinio vėjo jėgainių parkas Skandinavijoje. Parkas sudarytas iš 49 vėjo turbinų ir elektros energija gali aprūpinti apie 425 000 Danijos namų ūkių.
- „Thornton Bank” – pirmasis Belgijos jūrinio vėjo jėgainių parkas įsikūręs Šiaurės jūroje. Parkas sudarytas iš 54 vėjo turbinų ir elektros energija gali aprūpinti apie 600 000 Belgijos namų ūkių.
Jei neradote ieškomų atsakymų ar turite pastabų kviečiame dalintis užpildant formą D.U.K. skilties pabaigoje.
Kada numatomas projekto aukcionas?
Aukcionas planuojamas 2023 metų III ketvirtį.
Kaip bus nustatomas aukciono laimėtojas?
[2023-01-31] LR Vyriausybė 2022-10-19 nutarimu Nr. 1049 yra nustačiusi kriterijus ir reikalavimus, potencialiems aukciono dalyviams. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VERT) 2023 m. I ketvirtį planuoja patvirtinti konkurso organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos aprašą, kuriame bus nustatytas konkurso organizavimo ir pasiūlymų vertinimo procesas.
Norėčiau pasitikslinti dėl aukciono finansinės ataskaitos rengimo. Kaip suprantu, vienas iš dalyvavimo aukcione reikalavimų yra parengti nepriklausomo auditoriaus patvirtintas paskutinių trejų metų finansines ataskaitas. Norėčiau paprašyti informacijos, kaip tiksliai turėtų būti pateikiamos užsienio subjektų finansinės ataskaitos. Ar duomenys turėtų būti pateikiami eurais? Jei taip, kokį valiutos keitimo kursą reikėtų taikyti? Kaip turėtų būti rengiami dokumentai – ar visi ataskaitų duomenys turėtų būti pateikti eurais, ar užtektų duomenų apie metines pajamas ar nuosavo kapitalo dydį? Ar duomenys išreikšti euro valiuta turėtų būti pateikti kaip atskiras dokumentas?
(2023-01-31) Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 1049 „Dėl reikalavimų asmenims, pretenduojantiems įgyti ir įgyjantiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinaujinančios energijos elektrines jūroje, bei tyrimų ir kitos veiklos jūroje išlaidų kompensavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, siekiant įvertinti, ar konkurso dalyvis atitinka nuostatų 32 punkte nustatytus finansinio pajėgumo reikalavimus, konkurso dalyvis Tarybai turi pateikti nepriklausomo auditoriaus patvirtintas paskutinių 3 kalendorinių metų finansines ataskaitas (fizinis asmuo – paskutinių 3 kalendorinių metų asmens pajamų ir turto deklaracijas).
Tais atvejais, kai finansinėse ataskaitose ir (arba) asmens pajamų ir turto deklaracijose nėra informacijos apie metines pajamas, nuosavo kapitalo dydį ir (arba) nuosavo turto dydį, turi būti pateikti kiti šią informaciją patvirtinantys dokumentai arba nuorodos į bet kurios valstybės narės nacionalines duomenų bazes, kuriose galima rasti prašomą informaciją. Šio teisės akto 35 punkte nustatyta, kad Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai teikiami dokumentai, parengti ir (arba) išduoti užsienio valstybėse, turi atitikti Konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos aprašo reikalavimus.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos apraše turėtų būti nurodyti reikalavimai finansinę patirtį pagrindžiantiems dokumentams, įskaitant valiutos konvertavimui taikomą valiutos kursą. Atsakingos institucijos įvertina poreikį koreguoti ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. spalio 19 d. nutarimo Nr. 1049 nuostatas, nustatančias reikalavimus finansinę patirtį pagrindžiančių dokumentų turiniui.
Konkurso dalyviai turės pateikti elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje įgyvendinimo planą, kuriame numatomi jo etapai ir etapų įgyvendinimo grafikas. Ar šis grafikas galės būti keičiamas po konkurso, projekto įgyvendinimo proceso metu?
Vadovaujantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)) 22 straipsnio 22 dalies 5 punktu, įgyvendinimo planas konkurso laimėtojo prašymu galės būti pakeistas gavus Lietuvos energetikos agentūros rašytinį suderinimą.
Kokiais susitarimais nustatomi investuotojo ir valstybės santykiai?
Santykiai bus apibrėžti atitinkamomis sutartimis, kuriose bus numatyti įsipareigojimai.
Pavyzdžiui, jau dabar aišku, kad Palangos miesto savivaldybei bus mokamas 1 EUR/MWh mokestis vietinių bendruomenių projektams. Parko vystytojas būtų įpareigotas sumokėti mokestį nuo sugeneruotos ir į tinklą pateiktos elektros kiekio. Planuojama, kad per metus būtų sumokama apie 3 mln. eurų.
Kokie yra konkurso organizavimo ir pasiūlymų teikimo terminai?
Vadovaujantis atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)) 22 straipsnio 9 dalimi, konkursas organizuojamas ne vėliau kaip per 180 kalendorinių dienų nuo informacijos apie planuojamą organizuoti konkursą paskelbimo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje dienos. Konkurso dalyvių registracija trunka 90 kalendorinių dienų nuo informacijos apie planuojamą organizuoti konkursą paskelbimo dienos. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba konkurso laimėtoją nustato per 60 kalendorinių dienų nuo konkurso dalyvių registracijos pabaigos. Šis terminas gali būti pratęstas 30 kalendorinių dienų motyvuotu konkurso komiteto, sudaryto Konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos apraše nustatyta tvarka, prašymu. Šiuo metu tikslinami teisės aktai, numatant, jog į 180 kalendorinių dienų konkurso organizavimo terminą nebūtų įtrauktas laikotarpis potencialaus konkurso laimėtojo atitikimui nacionaliniam saugumui patikrinimui atlikti.
Kokius sertifikatus turi pateikti konkurso dalyvis Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai ar kitai valstybės institucijai?
Dokumentai, kuriuos turės pateikti konkurse norintys dalyvauti fiziniai ir (ar) juridiniai asmenys yra nurodyti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)), 2022-10-19 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 1049 “Dėl reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines jūrinėje teritorijoje, ir jūrinės teritorijos tyrimų bei kitų veiksmų atlikimo išlaidų kompensavimo aprašo” (1049 Dėl Reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinau… (lrs.lt)), Konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos apraše, kurį rengia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.
Ar yra nustatytos konkrečios ir galutinės kompensacijos, skirtos daliai investicijų ir kitoms išlaidoms, kurios reikalingos Nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti?
Vadovaujantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)) 49 straipsnio 9 dalies nuostatomis, kompensacijos dydis apskaičiuojamas dauginant leidime plėtrai ir eksploatacijai, kai elektrinė plėtojama jūrinėje teritorijoje, numatomų įrengti elektrinės pajėgumų dydį (kW) iš 18 EUR/kW įkainio. Konkurso laimėtojas taip pat turės pateikti šios prievolės įvykdymo užtikrinimą. Kompensacijų mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė. Papildomų kompensacijos priedų, kurie būtų skirti daliai investicijų ir kitoms išlaidoms, kurios reikalingos nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui, šiuo metu galiojančiuose teisės aktuose nėra numatyta.
Konkurso laimėtojas turės užtikrinti mažų ir vidutinių įmonių įtraukimą į projekto įgyvendinimą ir (ar) naudojimusi infrastruktūra. Prašome konkretizuoti, kokiais kriterijais vadovaujantis bus vertinamas mažų ir vidutinių įmonių įtraukimas ir pasekmes už šio reikalavimo nevykdymą?
2022-10-19 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo Nr. 1049 “Dėl reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines jūrinėje teritorijoje, ir jūrinės teritorijos tyrimų bei kitų veiksmų atlikimo išlaidų kompensavimo aprašo” (1049 Dėl Reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinau… (lrs.lt)) 26 ir 27 punkte numatyta, kad Konkurso laimėtojas turi užtikrinti, kad nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai konkurso laimėtojui išdavimo dienos iki leidimo gaminti elektros energiją konkurso laimėtojui išdavimo dienos, mažų ir vidutinių su projekto statyba susijusių suteikiamų paslaugų ir atliekamų rangos darbų vertė bus ne mažesnė kaip 3 procentai skaičiuojant nuo projekto statybos laikotarpiu atliktų investicijų išlaidų sumos, o susijusių suteikiamų paslaugų ir atliekamų rangos darbų vertė bus ne mažesnė kaip 10 procentų skaičiuojant nuo visų projekto eksploatacijos ir priežiūros sąnaudų sumos. To paties teisės akto 53.5 ir 53.6 p. yra numatytos baudos konkurso nugalėtojui už šio reikalavimo nevykdymą.
Išlaidos, patirtos valstybės lėšomis vykdomiems tyrimams ir kitiems veiksmams atlikti, yra kompensuojamos konkurso laimėtojo. Kada bus paviešintos šios išlaidos, kurias valstybei turės kompensuoti konkurso laimėtojas?
Vadovaujantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)) 22 straipsnio 9 dalimi, valstybės lėšomis vykdomų tyrimų ir kitų veiksmų rezultatai bei šių tyrimų ir kitų veiksmų atlikimo išlaidos viešai paskelbiami per 2 darbo dienas nuo jų gavimo dienos, tačiau ne vėliau, negu skelbiama informacija apie planuojamą organizuoti konkursą.
Kokios yra elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje vystymo mokesčio mokėjimo sąlygos?
Elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje vystymo mokesčio mokėjimo sąlygos yra nustatytos 2022-10-19 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo Nr. 1049 “Dėl reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines jūrinėje teritorijoje, ir jūrinės teritorijos tyrimų bei kitų veiksmų atlikimo išlaidų kompensavimo aprašo” (1049 Dėl Reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinau… (lrs.lt)) 55 p. Vystymo mokestį konkurso laimėtojas turi sumokėti per 5 metus nuo leidimo gaminti elektros energiją išdavimo dienos. Vystymo mokestis mokamas lygiomis dalimis kasmet iki einamųjų metų gruodžio 31 dienos.
Ar konkurso dalyvių pateikiami dokumentai turės būti lietuvių kalba? Ar finansinės patirties reikalavimus pagrindžiančiuose dokumentuose nurodyta valiuta turės būti pateikta eurais? Jei konkurso dalyvis veiklą vykdo šalyje, kurioje galioja kita valiuta, koks valiutos kursas turėtų būti taikomas finansinės patirties reikalavimus pagrindžiančiuose dokumentuose, pateikiamuose konkurso organizatoriui?
[2023-01-31] Konkurso dalyviai konkurso organizatoriui, finansinę patirtį pagrindžiančius ir kitus teisės aktais nustatytų reikalavimų įgyvendinimą pagrindžiančius dokumentus turės pateikti lietuvių kalba arba su vertimu į lietuvių kalbą. Finansinių pajėgumų reikalavimus pagrindžiančiuose dokumentuose pateikta informacija neprivalo būti nurodyta eurais, tačiau vertinant Konkurso dalyvių atitiktį reikalavimams, pateiktuose dokumentuose nurodyta užsienio valiuta bus konvertuojama į eurus. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos rengiamame konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos apraše bus konkretizuoti reikalavimai finansinę patirtį pagrindžiantiems dokumentams, įskaitant ir valiutos konvertavimui taikomą kursą.
Ar yra galimybė parengti teminę lentelę, kurioje būtų pateikti jūros vėjo elektrinių parkų vystytojo prisiimami finansiniai įsipareigojimai, nustatyti skirtinguose teisės aktuose?
[2023-01-31] Taip, planuojama parengti ir paviešinti jūros vėjo elektrinių parkų vystytojo prisiimamų finansinių įsipareigojimų teminę lentelę. Prašome sekti informaciją interneto puslapyje Offshorewind.lt.
Kada planuojama patvirtinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos rengiamą konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos aprašą?
[2023-01-31] Valstybinė energetikos reguliavimo taryba konkursų organizavimo ir leidimų išdavimo tvarkos aprašą planuoja patvirtinti 2023 m. I ketvirtį.
Kada Valstybinė energetikos reguliavimo taryba planuoja paviešinti didžiausios galimos sandorio kainos nustatymo metodiką?
[2023-01-31] Vadovaujantis Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 22 str. 14 p. (straipsnio redakcija įsigaliosianti praėjus dviem mėnesiams po Europos Komisijos pritarimo) (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)), Valstybinė energetikos reguliavimo taryba prieš vieną mėnesį iki didžiausios galimos sandorio kainos paskelbimo dienos turi parengti ir viešai paskelbti informaciją, reikalingą didžiausiai galimai sandorio kainai nustatyti, prieš 6 mėnesius iki informacijos apie konkursą paskelbimo dienos nustatyti ir viešai paskelbti didžiausią galimą sandorio kainą ir žemiausią ribą. Vadovaujantis šia įstatymo nuostata, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba didžiausios galimos sandorio kainos metodiką planuoja paskelbti 2023 m. vasario mėn
Kada planuojama konkretizuoti jūros vėjo elektrinių parko infrastruktūros koridoriaus teritoriją?
[2023-01-31] Jūros vėjo elektrinių parko prijungimui skirtos infrastruktūros koridorius bus nustatytas Teritorijų, reikalingų prijungti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines, planuojamas plėtoti Lietuvos Respublikos teritorinės jūros ir (ar) Lietuvos Respublikos išskirtinės ekonominės zonos Baltijos jūroje dalyje (dalyse), prie elektros perdavimo tinklų, inžinerinės infrastruktūros vystymo plano sprendiniais. Planuojama, kad šio vystymo plano koncepcija bus patvirtinta 2023 m. spalio mėn., o sprendiniai bus patvirtinti 2024 m. III ketvirtį.
Kaip bus įgyvendinimas teisių į žemę, skirtos tiesti ir eksploatuoti prijungimo infrastruktūrą, perdavimas leidimą plėtrai ir eksploatacijai gavusiam asmeniui?
[2023-01-31] Šiuo metu vyksta pasitarimai tarp atsakingų valstybės institucijų dėl inžinerinės infrastruktūros vystymo ir eksploatavimo veiklos užtikrinimo būsimam jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso laimėtojui. Konkretaus atsakymo, kokiu pagrindu ir forma jūrinių vėjo elektrinių vystytojui bus suteiktos teisės į žemę, užtikrinančios galimybę tiesti ir eksploatuoti jūrinių vėjo elektrinių infrastruktūrą, kol kas pateikti nėra galimybės.
Ar valstybė suteiks garantijų dėl teisių, skirtų tiesti ir eksploatuoti prijungimo infrastruktūrą suteikimo leidimą plėtrai ir eksploatacijai gavusiam asmeniui laiku ir tinkama bei pakankama statybos leidimui gauti ir infrastruktūrai tinkamai eksploatuoti reikalinga apimtimi?
[2023-01-31] Šiuo metu vyksta pasitarimai tarp atsakingų valstybės institucijų dėl inžinerinės infrastruktūros vystymo ir eksploatavimo veiklos užtikrinimo būsimam jūrinio vėjo elektrinių parko konkurso laimėtojui. Konkretaus atsakymo, ar valstybė suteiks garantijų dėl teisių, skirtų tiesti ir eksploatuoti prijungimo infrastruktūrą, suteikimo, kol kas pateikti neturime pagrindo.
Ar, esant poreikiui, valstybė taip pat suteikia (suteiks) teises į žemę, reikalingas tik statybos laikotarpiu gretimuose trasai sklypuose?
[2023-01-31] Inžinerinės infrastruktūros vystymo plano sprendiniais bus nustatyti servitutai ir kiti teritorijų naudojimo sprendiniai, užtikrinantys galimybę statyti ir eksploatuoti inžinerinę infrastruktūrą specialiuoju planu nustatytose inžinerinės infrastruktūros koridoriaus ribose. Jei konkurso laimėtojui specialiuoju planu numatytų teritorijų ir (tikėtina) perduotų teisių į teritoriją infrastruktūros vystymui nepakaks, jūrinių vėjo elektrinių vystytojas turės pats savo jėgomis ir lėšomis užtikrinti galimybę naudoti teritorijas sausumoje savo reikmėms, jūrinių vėjo elektrinių infrastruktūros sprendiniams įgyvendinti.
Ar vystytojas turės kompensuoti perdavimo sistemos operatoriui lėšas, kurias perdavimo sistemos operatorius sumokės žemės savininkams kaip kompensaciją už teisių į žemę nustatymą, pradėto prijungimo infrastruktūros (ypatingos valstybinės svarbos projekto) teritorijų planavimo ir susijusių paslaugų apimtyje? Jei taip, kokią dalį šių lėšų turės kompensuoti vystytojas bei kada planuojama paskelbti šią informaciją?
[2023-01-31] Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu vyksta atsakingų valstybės institucijų pasitarimai dėl inžinerinės infrastruktūros vystymo ir eksploatavimo veiklos užtikrinimo galimybės būsimam Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos organizuoto konkurso laimėtojui, kol kas nėra galimybės pateikti atsakymo į šį klausimą.
Tuo atveju, jeigu vystytojui bus leidžiama naudotis Harmony Link kabeliui skirtu koridoriumi bei perdavimo sistemos operatoriaus naudai nustatytais servitutais, teritorija, kurioje bus nustatytos specialios žemės naudojimo sąlygos vystytojo inžinerinei infrastruktūrai pateks į perdavimo sistemos operatoriaus naudai nustatytų servitutų teritoriją. Ar tokiu atveju vystytojas turės kompensuoti žemės savininkams už apribojimus, atsirandančius dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų nustatymo vystytojo infrastruktūrai (jungčiai), kai perdavimo sistemos operatorius žemės savininkams jau bus sumokėjęs kompensacijas už servitutų nustatymą Harmony Link projekto apimtyje ir taip bus atlyginęs žemės savininkų nuostolius už atsiradusius žemės naudojimo apribojimus?
[2023-01-31] Kol kas jūrinio vėjo elektrinių parkų jungčių koridorių planinė padėtis nėra konkretizuota. Siekiant suplanuoti koridorių, inicijuotas jungties koridoriaus specialiojo teritorijų planavimo dokumento rengimas. Pažymėtina, kad vadovaujantis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 13 str. 5 d. Kompensacijos nemokamos, kai dėl tų pačių ar skirtingų apribojimų taikymo buvo atlyginta, jeigu teritorija (jos dalis), dėl kurios nustatymo atsiradusių apribojimų taikymo buvo atlyginta, sutampa su naujai nustatyta šiame įstatyme nurodyta teritorija (jos dalimi). LR energetikos įstatymo 75 str. 4 d. yra nustatyta, kad elektros tinklų, jungiančių atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines su sausumos teritorijoje esančiais tinklais, techninės priežiūros, remonto, rekonstravimo ir modernizavimo tvarką leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojas ir tinklų operatoriai nustato tarpusavio susitarimu.
Statybos įstatymo 27 str. 5 d. 6 p. nurodytais atvejais statybą leidžiančiam dokumentui gauti reikia pateikti sutartį, sutikimą ar susitarimą su žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju ar servituto nustatymą patvirtinančius dokumentus (statant inžinerinius statinius). Prašome paaiškinti, kaip leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojui bus išduodamas inžinerinių statinių statybą leidžiantis dokumentas, jeigu leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojas naudosis perdavimo sistemos operatoriaus naudai nustatytais servitutais, todėl neturės sutarties, sutikimo ar susitarimo su žemės sklypo (teritorijos) savininku, valdytoju, taip pat neturės jo naudai servituto nustatymą patvirtinančių dokumentų, kadangi tokių dokumentų turėjimas nėra reikalingas naudojantis Elektros energetikos įstatymo 75 str. 4 d. numatyta teise?
[2023-01-31] Manome, kad šis klausimas yra LR aplinkos ministerijos ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos kompetencijų srityje, todėl gavę atsakymus iš šių institucijų, atitinkamai papildysime atsakymą į šį klausimą.
Ar leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojas galės Nekilnojamojo turto registre įregistruoti nuosavybės teisę į elektros tinklą, atsižvelgiant į tai, jog leidimo turėtojas neturės jokių teisių į žemės sklypą, kuriame bus pastatytas elektros tinklas – nei nuosavybės, nei nuomos, nei nustatyto servituto, kai, vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo 75 str. 4 d., bus naudojamasi perdavimo sistemos operatoriaus naudai nustatytu servitutu?
[2023-01-31] Manome, kad šis klausimas yra LR aplinkos ministerijos ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos kompetencijų srityje, todėl gavę atsakymus iš šių institucijų, atitinkamai papildysime atsakymą į šį klausimą.
Kokie infrastruktūros ir įrangos apribojimai taikomi projekte?
Parametrus numato Poveikio aplinkai vertinimas (PAV) ir Strateginis pasekmių aplinkai vertinimas (SPAV).
Ar jūrinių vėjo elektrinių, kabelių, pamatų ir t.t. tiekėjas turi būti iš NATO, ES, EBPO, EEB valstybės narės, ar gali būti, pavyzdžiui, iš Kinijos?
[2023-04-07] Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 1049 (nauja redakcija nuo 2023 m. kovo 21 d.) patvirtintų Reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines jūrinėje teritorijoje, ir jūrinės teritorijos tyrimų bei kitų veiksmų atlikimo išlaidų kompensavimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) 35.3 p., Konkurso dalyvis Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (toliau – Taryba) turi pateikti įsipareigojimą, kad aprašo 34.1 papunktyje nurodyti komponentai bus tiekiami ir gaminami įmonių, kurios atitinka europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus, <…>. Aprašo 34.1 p. nurodyta, kad konkurso dalyvis Tarybai privalo pateikti informaciją, kada planuojama pasirašyti pagrindines sutartis (dėl vėjo elektrinių, vidinio elektros tinklo instaliacijos tarp vėjo elektrinių, jūrinės transformatorinės pastotės įrengimo bei jos sujungimui su sausumos elektros tinklu reikalingos įrangos įsigijimo ir darbų atlikimo) su rangovais ir tiekėjais. Taip pat informuojame, kad europinės ir transatlantinės integracijos kriterijai, numatyti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinio įstatymo 4 straipsnyje. Atkreipiame dėmesį, kad jei Aprašo 34.1 p. nurodyto bent vieno komponento tiekėjas (ar) gamintojas būtų registruotas Kinijoje, būtų laikoma, kad konkurso dalyvis pažeidė prisiimtus įsipareigojimus.
Koks prijungimo taškas numatomas sausumoje?
Pirmojo jūrinio vėjo jėgainių parko jungtis bus pajungta į Darbėnų skirstyklą. Plačiau apie technologinius ir techninius parametrus atsakys Infrastruktūros studija, kuri bus atlikta 2023 metų II ketvirtį.
Kur galima rasti ketinimų protokolo projektą, kurį potencialus vėjo jėgainių parko vystytojas turi pasirašyti su „Litgrid”?
[2023 03 24] Valstybinė energetikos reguliavimo taryba 2023-03-06 įsakymu Nr.O3E-254 patvirtino Naudojimosi energijos perdavimo tinklais tvarkos aprašą.
Šiame teisės akte yra pavyzdinis ketinimų protokolas, kurį turėtų pasirašyti AB „Litgrid“ ir visi konkurso dėl jūrinės teritorijos panaudojimo vėjo jėgainėms plėtoti ir eksploatuoti dalyviai (priedas Nr. 10).
Daugiau informacijos apie šio teisės akto vietą rasite svetainėje: O3E-254 Dėl LITGRID AB pasinaudojimo elektros perdavimo tinklais tvarkos aprašo tvirtinimo (teisesakturegistras.lt)
Prašome patikslinti ar PSO reikalauja galimybės vykdyti jūrinio vėjo elektrinių parko (toliau – vėjo parkas) valdymą ir parametrų kontrolę tiesiogiai iš PSO dispečerinės. Jei taip, prašome patikslinti projektą, kad vėjo parko valdymas ir parametrų kontrolė bus vykdoma tik per gamintojo administruojamą valdymo centrą ar gamintojo valdymo sistemą, o PSO tiesioginę vėjo parko kontrolę galės vykdyti tik esant išskirtinėms ir iš anksto su gamintoju suderintoms sąlygomis prie avarinių ar ekstremalių situacijų elektros energetikos sistemoje (pvz., izoliuotas darbas, kt.).
[2023-03-20] Paaiškiname, PSO reikalauja galimybės vykdyti jūrinio vėjo elektrinių parko valdymą ir parametrų kontrolę tiesiogiai iš PSO dispečerinio valdymo sistemos. Teleinformacijos mainų su perdavimo sistemos operatoriumi tvarka ir teleinformacijos mainų apimtys turi būti suderintos sudarant elektros energijos perdavimo paslaugos sutartį. PSO turi turėti galimybę atlikti vėjo elektrinių parko valdymą ir parametrų kontrolę tiek esant normaliai perdavimo sistemos būsenai, tiek avariniam režimui. Tuo atveju, jeigu JVE savininkas nuspręs įrengti administruojamą valdymo centrą ar gamintojo valdymo sistemą turės būti numatytas valdymo teisių perjungimas t.y. vienu metu bus galima atlikti vėjo parko valdymą ir parametrų keitimą tik iš vienos valdymo sistemos.
Prašome patikslinti ar vėjo parkui numatoma taikyti reikalavimą įrengti automatizuotą elektrinės generuojamos galios ribojimo sistemą, leidžiančią pagal elektros tinklo stebimus parametrus operatyviai apriboti elektrinės generaciją? Jei taip, kas nustatytų šiuos ribojimus? Ar ribojimų parametrai iš anksto būtų integruoti į vėjo parko valdymo sistemą ar taikomi pagal realaus laiko informaciją / situaciją iš PSO valdymo sistemos? Kas, kokius ir kokiu būdu siųstų signalus į automatizuotą sistemą ir kokiame susitarime bus nustatytos ribojimų valdymo, apskaitos, kontrolės reikalavimai ir sąlygos?
[2023-03-20] Vėjo parkui nėra taikomas reikalavimas įrengti automatizuotą elektrinės generuojamos galios ribojimo sistemą, tačiau Išankstinių prijungimo sąlygų 23 skyriaus 21.15 – 21.21 punktuose yra nurodyti reikalavimai avariniam galios valdymui, kurio reakcijos laikas ne ilgesnis kaip 100 ms., t.y. JVE turi būti suprojektuota įranga su nemažiau kaip 4 binariniais įėjimais išorinės valdymo komandos priėmimui iš PSO įrenginių.
Taip pat turi būti numatytas aktyviosios galios ribojimas priėmus valdymo komandą iš PSO dispečerinio valdymo sistemos, taip kaip numatyta išankstinių prijungimo sąlygų 23 skyriaus 14.6 punkto lentelės 3 eilutėje.
Teleinformacijos mainų, apskaitos, kontrolės su perdavimo sistemos operatoriumi tvarka ir sąlygos nustatomos sudarant elektros energijos perdavimo paslaugos sutartį.
Prašome patikslinti atsakomybės ribas ir matavimo įrangos vietą. Ar matavimo transformatoriai bus išdėstyti prieš ar po jungtuvo (angl. circuit breaker (CB))? Žr. schemą Nr. 1. (2 psl.).
[2023-03-20] Matavimo transformatorių įrengimo vieta parenkama ir derinama techninio projekto rengimo metu (žr. IPS 8 skyriaus 18 p.).
Prašome patikslinti, kam priklausys Darbėnų skirstykloje planuojamas jungtuvas (angl. circuit breaker (CB)?
[2023-03-20] Visi įrenginiai, kurie prijungimo sąlygų schemoje pavaizduoti nuosavybės ribos linijos LITGRID AB pusėje, priklausys LITRID AB, o visi įrenginiai kitoje nuosavybės ribos pusėje priklausys gamintojui:
IPS projekte nėra reikalavimų gaunamiems iš PSO signalams ir būsenoms į vėjo parko valdymo sistemą. Prašome patikslinti, kokiu dokumentu / forma bus nustatyta duomenų mainų ir komunikacijos tarp PSO bei gamintojo reikalavimai?
[2023-03-20] PSO signalų ir būsenų apimtys į vėjo parko valdymo sistemą turėtų būti nustatytos vadovaujantis vėjo parko operatoriaus poreikiu. PSO taiko reikalavimus signalams ir būsenoms, kurie yra reikalingi užtikrinti PSO galimybę atlikti vejo parko valdymą ir parametrų kontrolę. Signalų ir būsenų mainų su PSO tvarka ir signalų ir būsenų mainų apimtys tarp PSO ir vejo parko operatoriaus turi būti suderintos sudarant elektros energijos perdavimo paslaugos sutartį. Perdavimo paslaugos sutartyje duomenų mainų apimtys bus įvardintos.
Bendrovės bei jos partnerių nuomone, 23 skyriuje (pvz., 11.2 ir 11.3 papunkčiuose) nurodyti reikalavimai potencialiai negalės būti įgyvendinti jūrinių vėjo turbinų gamintojų. Prašome patikslinti šią vietą bei pagrįsti, kodėl yra planuojama patvirtinti būtent tokius reikalavimus. Taip pat prašome paaiškinti šių reikalavimų skirtumą lyginant su to paties skyriaus 12.9.4 papunktyje nurodytais reikalavimais.
[2023-03-20] Vadovaujantis KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) 2016/631 2016 m. balandžio 14 d. dėl tinklo kodekso, kuriame nustatomi generatorių prijungimo prie elektros energijos tinklo reikalavimai, 6 straipsnio 1 punktu, įvertinus tai, kad prijungimo taškas yra sausumoje JVE prijungimui taikomi bendrieji reikalavimai kaip ir sausumoje įrengiamiems elektros energijos gamybos moduliams.
11.2 ir 11.3 reikalavimai nustatyti vadovaujantis 2022 m. spalio 24 dienos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Nutarimu Nr. O3E-1467 „Dėl parametrų, nustatytų pagal 2016 m. balandžio 14 d. Europos Komisijos reglamentą Nr. 2016/631, kuriame nustatomi generatorių prijungimo prie elektros energijos tinklo reikalavimai, patvirtinimo“, ir vadovaujantis 2019 m. gegužės 7 d. Nr. O3E-138 Nutarimu, „Dėl bendrųjų techninių reikalavimų, nustatytų pagal 2016 m. Rugpjūčio 26 d. Europos komisijos reglamentą (ES) 2016/1447 dėl tinklo kodekso, kuriame nustatomi aukštosios įtampos nuolatinės srovės sistemų ir nuolatinės srovės linija jungiamų elektros jėgainių parko modulių prijungimo prie tinklo reikalavimai, patvirtinimo“.
11.2 ir 11.3 punktuose nurodyti reikalavimai skirti JVE veikimui trikčių metu, tuo tarpu 12.9.4 reikalavimas yra skirtas nuolatiniam įtampos ir reaktyvios galios valdymui.
Prašome pagrįsti, kuo remiantis yra keliamas informacijos perdavimo pateikiamumo reikalavimas (žr. 21 skyriaus 4 punktą).
[2023-03-20] PSO patikslina 21 skyriaus 4 punkte pateiktą reikalavimą dėl Informacijos perdavimo pateikiamumo rodiklio, kurį nustatys lygų 99,9 % per metus. Norime pabrėžti, kad į šį rodiklį nėra įtraukiami laiko tarpai, kai įranga, atsakinga už informacijos teikimą, yra remontuojama ar atliekami įrangos priežiūros darbai. JVE yra taikomas tokio lygio reikalavimas siekiant užtikrinti PSO atliekamų funkcijų vykdymą.
Prašome patikslinti aktyviosios galios atsako reikalavimą (žr. 21 skyrių). Vėjo parko galia gali būti didinama ir mažinama, tačiau būtina atsižvelgti į faktą, kad aktyviosios galios padidėjimas priklauso nuo vėjo prieinamumo.
[2023-03-20] 21 skyriuje nėra reikalavimų susijusių su aktyviosios galios didinimu/mažinimu, tačiau PSO mano, kad pateikta pastaba yra skirta 23 skyriui ir pateikia paaiškinimą į ją. JVE galia gali būti didinama tuo atveju, jeigu yra nustatytas aktyviosios galios ribojimas nuo galimos generuoti aktyviosios galios. Tokiu atveju generuojama į tinklą galia bus sumažinta tuo ribojamu dydžiu, todėl bus galimybė pakelti generuojamą galią iki dydžio, kuris galimas pagal vėjo sąlygas. Bet kuriuo atveju JVE maksimali generacija nebus didesnė negu leidžia prieinamas vėjo greitis.
Prašome patikslinti ar 23 skyriaus 5 punkte nurodytos vertės jau gali būti naudojamos projektuojant vėjo elektrinių parką bei atliekant kitas studijas, ar šios reikšmės dar gali pasikeisti?
[2023-03-20] 23 skyriaus 5 punkte nurodytos vertės yra teisingos. Skaičiavimai atlikti su perspektyva į ateitį vertinant galimus pokyčius perdavimo tinkle. Parametrai skaičiuojant t.j. sroves buvo naudojami kaip išankstiniai numatomi, todėl atliekant detalų oro linijų projektavimą bus atliekami t.j. perskaičiavimai, o t.j srovės ir ekvivalentai gali skirtis nuo pateiktų, pradėjus detalų JVE projektavimą t.j. parametrai turėtų būti patikslinti.
IPS projekte naudojami XX/220kV ar 220kV/330kV dažnio sprendiniai. Galutiniai jungties infrastruktūros techniniai sprendiniai turės būti parinkti vėjo parko vystytojo. Atsižvelgiant į tai, ar teisingai suprantame, kad IPS projekte naudojami XX/220kV ar 220kV/330kV dažnio sprendiniai yra iliustratyvūs ir neriboja vystytojo galimybių pasirinkti kitokius galutinius techninius sprendimus pvz., 275kV ar kitos įtampos kabelius ar įrangą.
[2023-03-20] Kadangi šie įrenginiai liks investuotojo nuosavybėje, IPS projekte naudojami XX/220kV ar 220kV/330kV sprendiniai yra iliustratyvūs ir neriboja vystytojo galimybių pasirinkti kitokius galutinius techninius sprendimus pvz., 275kV ar kitos įtampos kabelius ar įrangą.
Atsižvelgdami į trumpą šios konsultacijos terminą ir tai, kad dalis vystytojų ar technologijų teikėjų IPS projekte pateiktą informaciją gali įvertinti tik anglų kalba, paskelbus IPS projekto oficialų vertimą į anglų kalbą prašome numatyti tolesnes papildomas konsultacijas ir sąlygų koregavimo tvarką (iki ketinimų protokolų pasirašymo su asmenimis ketinančiais dalyvauti konkurse dėl leidimo plėtrai ir eksploatacijai).
[2023-03-20] Išankstinės prijungimo sąlygos planuojamos versti į anglų kalbą, tačiau tai užtruks laike.
Atsižvelgdami į įstatymo nustatytą terminą, pagal kurį PSO per 5 kalendorines dienas po šio įstatymo įsigaliojimo dienos savo interneto svetainėje paskelbia išankstines elektrinės prijungimo prie energetikos tinklų sąlygas ir teisės aktų projektų informacinėje sistemoje paskelbtą LRV nutarimo projektą3, kuriuo numatoma informaciją apie konkursą leidimui plėtrai ir eksploatacijai paskelbti 2023 m. kovo 30 d., prašome informuoti, kada numatoma paskelbti išankstines prijungimo sąlygas skirtas šio LRV nutarimo projekte nurodytam konkursui.
[2023-03-20] Išankstines prijungimo sąlygas II etapui planuojame skelbti, kai bus patvirtintas LRV nutarimas per 5 kalendorines dienas.
Pageidautina, kad PSO privalomai įsipareigotų paruošti jų prijungimo tašką iki aukciono laimėtojo projekto plane nurodytos elektros energijos gamybos pradžios datos, nurodytos prijungimo prie tinklo sutartyje.
[2023-02-24] Atkreipkite dėmesį, kad ketinimų protokolas, kurį nustato Elektros energetikos įstatymas ir Atsinaujinančiųjų išteklių energetikos įstatymas ir kurį pasirašo perdavimo sistemos operatorius ir potencialus gamintojas, yra abiem šalims privalomas dokumentas. Jame nustatomi privalomi abiejų šalių įsipareigojimai: potencialus gamintojas privalo įgyvendinti jūrinio vėjo elektrinių parko projektą, o operatorius privalo užbaigti prijungimą per šiame dokumente nurodytą terminą.
Ar Darbėnų pastotėje yra vietos prijungti daugiau nei 2x700MW jūrinio vėjo parkus?
[2023-02-24] Ne. Planuojama prijungti du jūrinio vėjo elektrinių parkus, nurodytus galiojančiame Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme ir atitinkamuose Vyriausybės sprendimuose.
Ar teisingai suprantame, kad 220 kV–330 kV pastotė aukciono laimėtojo turėtų būti statoma ne PSO ar valstybės suteiktoje žemėje?
[2023-02-24] Taip, suprantate teisingai.
Norėtume pasiteirauti dėl galimo vėlavimo prijungiant jūrinio vėjo elektrinių parkus, susijusio su sinchronizacijos su ES procesu. Nurodoma, kad lygiagrečiai su jūrinio vėjo elektrinių parkų prijungimo projektais įgyvendinamas ir Lietuvos elektros tinklų sinchronizacijos su ES projektas. Kas bus atsakingas už vėlavimą įgyvendinant jūrinio vėjo elektrinių parkų prijungimo projektus sinchronizacijos projektams esant prioritetu?
[2023-02-24] Atkreipkite dėmesį, kad Darbėnų pastotės projektas yra Sinchronizacijos programos dalis, o jo terminai yra neatsiejama jos dalis.
Kas bus atsakingas už vėlavimus prijungiant jūrinio vėjo elektrinių parką prie tinklo? Ar vystytojui bus kompensuojama už neplanuotą atjungimą ir vėlavimą?
[2023-02-24] Perdavimo sistemos operatoriaus ir potencialaus gamintojo pasirašomame Ketinimų protokole nustatomi privalomi įsipareigojimai abiem šalims: potencialus gamintojas privalo užbaigti vėjo elektrinių parko projektą, o operatorius privalo užbaigti prijungimą per Ketinimų protokole nurodytą terminą.
Be to, Prijungimo sutartimi (dvišale arba trišale, atsižvelgiant į potencialaus gamintojo pasirinkimą) patvirtinamos prijungimo sąlygos. Bet kokie šalių ginčai, susiję su Prijungimo sutartimi, bus sprendžiami derybomis, o galutinai nesutarus – Lietuvos Respublikos teismuose.
Jei sutaptų jūrinio vėjo elektrinių parkų ir Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos projekto, turinčio ypatingos svarbos interesą, grafikai, kuris subjektas spręs dėl prioritetų? Ar šiuo atveju sprendimą priims AB „Litgrid“?
[2023-02-24] Atkreipkite dėmesį, kad Darbėnų pastotės projektas yra Sinchronizacijos programos dalis, o jo terminai yra neatsiejama jos dalis.
Ar žemiau lentelėje (Sąlygų 23 skyrius, 5 punktas) nurodytos minimalios ir maksimalios trumpojo jungimo galios yra teisingos (prašome atkreipti dėmesį į antrąjį srovės stulpelį)?
[2023-02-23] Taip, lentelėje nurodytos minimalios ir maksimalios trumpojo jungimo galios yra teisingos. Skaičiavimai atlikti su perspektyva į ateitį vertinant galimus pokyčius perdavimo tinkle.
Atsižvelgiant į Europos Komisijos reglamento (ES) 2016/631 15 straipsnio 2 dalies d(vii) punkto nuostatas, norėjome pasiteirauti, ar Sąlygų 23 skyriaus 9.9 punkte nurodyta 30 minučių reikšmė teisinga?
[2023-02-23] Taip, 30 minučių nurodyta reikšmė yra teisinga.
Atsižvelgiant į Sąlygų 23 skyriaus 10 punkto nuostatas, kokios (kinetinės) energijos kiekio ir kokiam laikotarpiui yra tikimasi?
[2023-02-23] Sintetinės inercijos funkcija turi būti pilnai aktyvuota per laiko tarpą ne ilgesnį kaip 500ms. Tuo atveju, jeigu laiko tarpas pilnai aktyvuoti aktyviosios galios atsaką yra didesnis, nei 500ms, tuomet turi būti pateiktas PSO aiškus pagrindimas dėl ilgesnio reikalingo laiko. Aktyviosios galios atsakas į dažnio pamažėjimą turi būti ne mažiau kaip 10% nuo įrengtosios galios, o galia išlaikoma ne trumpesnį kaip 10 sekundžių laikotarpį. Detalus sintetinės inercijos veikimo algoritmas ir parametrai turi būti suderinti su PSO.
Kada ir kur bus pateiktos parko prijungimo sąlygos bei reikalavimai?
Pagal Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 22 straipsnio 11 dalį: leidimai plėtrai ir eksploatacijai įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis išduodami fiziniams asmenims, turintiems teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, arba Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kitų valstybių narių juridinių asmenų ar kitų organizacijų padaliniams, įsteigtiems Lietuvos Respublikoje:
1) kurie šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pripažinti konkurso laimėtojais;
2) kurie yra įvykdę įsipareigojimus, susijusius su mokesčių, įskaitant socialinio draudimo įmokas, mokėjimu. Asmuo laikomas įvykdžiusiu įsipareigojimus, susijusius su mokesčių, įskaitant socialinio draudimo įmokas, mokėjimu, jeigu jo neįvykdytų įsipareigojimų suma yra mažesnė kaip 50 eurų;
3) kuriems nėra pradėta bankroto, reorganizavimo ir (ar) likvidavimo procedūra;
4) kurie prisijungimo prie elektros perdavimo tinklų sausumos teritorijoje sąnaudas įsipareigoja padengti savo lėšomis ir prisiima atsakomybę už pagamintos elektros energijos sukeltą disbalansą.
Elektros perdavimo sistemos operatorius tai paskelbs savo tinklalapyje 2023 metų III ketvirtį.
Kokie techniniai reikalavimai ir apribojimai taikomi energijos tiekimui prijungiant parką?
Pagal Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 22 straipsnio 11 dalį: leidimai plėtrai ir eksploatacijai įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis išduodami fiziniams asmenims, turintiems teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, arba Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kitų valstybių narių juridinių asmenų ar kitų organizacijų padaliniams, įsteigtiems Lietuvos Respublikoje:
1) kurie šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pripažinti konkurso laimėtojais;
2) kurie yra įvykdę įsipareigojimus, susijusius su mokesčių, įskaitant socialinio draudimo įmokas, mokėjimu. Asmuo laikomas įvykdžiusiu įsipareigojimus, susijusius su mokesčių, įskaitant socialinio draudimo įmokas, mokėjimu, jeigu jo neįvykdytų įsipareigojimų suma yra mažesnė kaip 50 eurų;
3) kuriems nėra pradėta bankroto, reorganizavimo ir (ar) likvidavimo procedūra;
4) kurie prisijungimo prie elektros perdavimo tinklų sausumos teritorijoje sąnaudas įsipareigoja padengti savo lėšomis ir prisiima atsakomybę už pagamintos elektros energijos sukeltą disbalansą.
Elektros perdavimo sistemos operatorius tai paskelbs savo tinklalapyje 2023 metų III ketvirtį.
Kada planuojama paviešinti išankstines prijungimo sąlygas?
[2023-01-31] Išankstinių prijungimo sąlygų projektą, jos rengėjas – AB „Litgrid” planuoja paviešinti 2023 m. vasario mėn. Galutines prijungimo sąlygas planuojama patvirtinti ir paviešinti iki 2023 m. kovo 1 d.
Asmuo, gavęs leidimą plėtrai ir eksploatacijai, privalės per 3 metus nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavimo dienos gauti statybą leidžiantį dokumentą. Ar šis terminas apima tik pačios elektrinės statybą leidžiančio dokumento gavimą ar ir inžinerinio tinklo – jungties – statybą leidžiančio dokumento gavimą?
[2023-01-31] Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatomas įpareigojimas asmeniui, gavusiam leidimą plėtrai ir eksploatacijai, per 3 metus nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavimo dienos gauti statybą leidžiantį dokumentą, tiek jūrinių vėjo elektrinių parkui, tiek susijusios infrastruktūros statybai. Jei asmuo, gavęs leidimą plėtrai ir eksploatacijai rengs ne vieną, o atskirus statybos projektus, per 3 metus nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavimo dienos, Jūrinių vėjo elektrinių vystytojas turės gauti visus reikiamus statybą leidžiančius dokumentus. Norėtumėme atkreipti dėmesį, kad Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme taip pat numatoma galimybė šį terminą pratęsti dėl valstybės, kitų asmenų veiksmų ar nenugalimos jėgos aplinkybių.
Ar abiejų jūrinio vėjo elektrinių parkų prijungimo vieta numatoma Darbėnų pastotėje?
[2023-01-31] Šiuo metu, jūrinio vėjo elektrinių parkų prijungimo vieta yra viena ir ta pati – „Litgrid“ priklausanti Darbėnų pastotė, 330 kV skirstykla.
Kada numatoma pabaigti prijungimo vietos – Darbėnų pastotės – statybą ir (ar) pritaikymą prijungti jūrines vėjo elektrines?
[2023-01-31] Darbėnų pastotės statybos darbus planuojama pabaigti 2025 m. Jūrinių vėjo elektrinių parkų prijungimui užtikrinti, reikės įgyvendinti Darbėnų pastotės 330 kV skirstyklos plėtros projektavimo ir statybos darbus. Už šių Darbėnų 330 kV skirstyklos plėtros sprendinių įgyvendinimo finansavimą bus atsakingas (-i) jūrinio vėjo elektrinių parko (-ų) vystytojas (-ai). Darbėnų skirstyklos plėtros techniniai reikalavimai bus nustatyti „Litgrid“ parengtose išankstinėse prijungimo sąlygose.
Ar vėjo elektrinių prijungimas prie Darbėnų pastotės reikalaus kokių nors imlių laikui ir planavimui procedūrų perdavimo sistemos operatoriui priskirtoje dalyje, pvz., ar bus reikalinga nauja PAV atranka dėl Darbėnų skirstyklos, teritorijų planavimo dokumentų korekcijos ar kitos procedūros, pvz., naujų oro ar požeminių elektros perdavimo tinklų teritorijų planavimas, kt.?
[2023-01-31] „Litgrid“ užtikrins, kad jų išduotose prijungimo sąlygose nurodyti Darbėnų 330 kV skirstyklos plėtros reikalavimai nebūtų priežastis, dėl kurios vystytojas negalėtų įgyvendinti įsipareigojimų valstybei. „Litgrid“ užtikrins, kad perdavimo sistemos plėtros projektai, reikalingi jūrinių vėjų parkų veiklai, bus įgyvendinti projektų planuose numatomais terminais, t. y. iki 2025 m. pabaigos.
Ar Darbėnų pastotės teritorijoje numatomas plotas vystytojo įrenginiams? Jei taip, koks bus maksimalus jo dydis ir jo pasinaudojimo sąlygos?
[2023-01-31] Šiuo metu, Darbėnų pastotei skirtame „Litgrid“ nuosavybės teise valdomame žemės sklype numatytas plotas 330 kV skirstyklos plėtrai, plotas jūrinio vėjo parko vystytojo įrenginiams nenumatytas.
Ar dėl pirmo arba antro jūrinio vėjo parko prijungimo (bendra 1,4 GW leistina generuoti galia) bus reikalinga papildoma tinklo plėtra nei šiuo metu yra numatyta perdavimo sistemos operatoriaus 10 metų tinklų plėtros plane ir su tuos susijusios investicijos? Jei papildoma tinklo plėtra bus reikalinga, ar galite nurodyti preliminarią šių darbų apimtį, grafiką ir potencialas investicijas?
[2023-01-31] Perdavimo tinklų operatoriaus, „Litgrid“, vertinimu, 10 metų tinklų plėtros plane numatytų sausumos elektros perdavimo tinklų plėtros projektų įgyvendinimas užtikrins perdavimo sistemos pralaidumą ir stabilumą, įvertinant 1,4 GW leistinos generuoti galios jūrinio vėjo elektrinių parkų veiklą. „Litgrid“ sausumos perdavimo tinklų plėtros darbus vykdys savo jėgomis ir lėšomis. Elektros sistemos perdavimo tinklų, kurie reikalingi jūrinio vėjo elektrinių gaminamos elektros perdavimo patikimumui užtikrinti, statybos darbai planuojami užbaigti iki 2025 m. pabaigos.
Ar prijungimo sąlygos ir numatomi kompensuoti perdavimo sistemos operatoriaus kaštai bus analogiški tiek pirmojo 700 MW leistinos generuoti galios jūrinio vėjo parko prijungimo, tiek antrojo parko prijungimui?
[2023-01-31] Preliminariu vertinimu, išankstinėse prijungimo sąlygose nurodyti Darbėnų skirstyklos plėtros reikalavimai ir apimtis, tiek pirmo jūrinio vėjo parko vystymui, tiek antrojo iš esmės nesiskirs.
Ar teritorijų planavimo jungčiai ir susijusiai infrastruktūrai apimtyje bus suplanuota ir kita reikalinga infrastruktūra, pvz., privažiavimo keliai? Ar bus rezervuota ir suteikta vystytojui reikalinga žemė?
[2023-01-31] LR energetikos ministerijos užsakymu planuojamo rengti jūrinio vėjo parkų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano sprendiniais bus numatomos teritorijos privažiavimo keliams. Vykdomi atsakingų institucijų pasitarimai dėl jūrinių vėjo elektrinių infrastruktūros statybai ir eksploatavimui užtikrinti reikalingos teritorijos perdavimo vystytojui, tvarkos ir sąlygų.
Prašome patvirtinti, kad vystytojui nereikės kompensuoti jokių perdavimo tinklo plėtros ar kitokių perdavimo tinklo pakeitimų išlaidų, išskyrus galimas transformatorių pastotės sausumos teritorijoje plėtros, reikalingos šioms elektrinėms prijungti, sąnaudas? Taip pat, kokia šių sąnaudų suma yra numatoma ir kada ji bus paskelbta?
[2023-01-31] Vystytojui nereikės kompensuoti sausumos perdavimo tinklo plėtros ar kitokių perdavimo tinklo pakeitimo išlaidų, išskyrus Darbėnų 330 kV skirstyklos plėtros darbus. Darbėnų skirstyklos plėtros techniniai reikalavimai bus nustatyti išankstinėse prijungimo sąlygose.
Kokiu atstumu elektrinių prijungimo infrastruktūra galės būti išdėstyta prie Harmony Link kabelių ir įrenginių?
[2023-01-31] Konkrečiai į šį klausimą atsakyti galimybės šiuo metu nėra. Šis atstumas priklausys nuo Harmony Link ir planuojamos jūrinio vėjo elektros jungties ir kitų įrenginių techninių parametrų ir technologinių sprendimų.
Kada asmenims planuojantiems dalyvauti konkurse taps prieinamas išankstinių prijungimo sąlygų, kurių galutinė versija privalo būti paskelbta ne vėliau nei 2023 m. kovo 1 d., projektas? Kokia tvarka bus vykdomos konsultacijos dėl išankstinių prijungimo sąlygų projekto?
[2023-01-31] Šiuo metu „Litgrid“ rengia išankstines prijungimo sąlygas. Jos bus pristatomos š. m. vasario 9 d. rinkos konsultacijos metu. Informacija apie nurodytą rinkos konsultaciją pateikiama Offshorewind.lt ir litgrid.eu interneto svetainėse.
Prašome informuoti, ar Harmony Link kabelių koridorius ir planuojamas jūrinių vėjo elektrinių koridorius (įskaitant servitutus bei specialiąsias žemės naudojimo sąlygas) galės persikirsti ar dalinai persidengti, panaudojant tuos pačius žemės plotus?
[2023-01-31] Teisės aktai nenumato draudimo dviejų skirtingų infrastruktūros objektų specialiosioms žemės naudojimo sąlygoms ar servitutams persidengti. Pažymėtina, kad šiuo metu tiksli jūrinių vėjo elektrinių jungties prie sausumos tinklų koridoriaus vieta nėra žinoma. Siekiant suplanuoti koridorių, inicijuotas jungties koridoriaus specialiojo teritorijų planavimo dokumento rengimas.
Ar Harmony Link jungties ir jūros vėjo jėgainių tinklo jungties vieta Darbėnų pastotėje suprojektuota taip, kad Harmony Link kabeliai ir jūros vėjo jėgainių tinklo 3 kabeliai fiziškai nesusikirstų visame trasos ilgio ruože, pvz., vėjo jėgainių tinklas (tinklai) visame trasos ilgyje būtų išdėstytas tik šiauriau Harmony Link kabelio? Jei susikirtimai neišvengiami, kiek ir kur jų galėtų būti?
[2023-01-31] Jūros vėjo elektrinių parkų jungčių koridoriaus (-ių) vietos bus konkretizuotos inžinerinės infrastruktūros vystymo plano rengimo metu. Šio plano koncepciją planuojama patvirtinti 2023 m. IV ketvirtį. Tikėtina, kad atsakymą į šį klausimą bus galima pateikti, kai bus parengtos vystymo plano koncepcijos alternatyvos.
Ar leidimo plėtrai ir eksploatacijai laimėtojas (ai) galės naudotis Harmony Link koridoriumi tiek sausumoje, tiek jūroje? Jei taip, kuriam projektui ir kokia tvarka būtų skiriamas prioritetas? Jei taip, kokio pločio koridoriaus panaudojimas bus garantuotas vystytojo infrastruktūrai, o koks plotis būtų nustatytas nauju teritorijų planavimu?
[2023-01-31] Jūros vėjo elektrinių parkų jungčių koridoriaus vietos bus konkretizuotos inžinerinės infrastruktūros vystymo plano rengimo metu. Šio plano koncepciją planuojama patvirtinti 2023 m. IV ketvirtį.
Kiek lėšų buvo skirta ar numatoma skirti žemės savininkams už būtinų teisių į žemę nustatymą (servitutai ar kitos teisės) ir apribojimų (specialiosios žemės naudojimo sąlygos ar kiti apribojimai) pritaikymą Harmony Link jungčiai Lietuvoje?
[2023-01-31] Informacija, kiek skirta kompensacijoms už specialiuoju planu nustatytus apribojimus, naudotis privačiu nekilnojamuoju turtu dėl Harmony Link infrastruktūros statybos ir eksploatavimo, neviešinama. Kompensacijos mokamos LR teisės aktais nustatyta tvarka.
Kada bus parengtas ketinimų protokolo jūrinio vėjo konkurso dalyviams projektas?
[2023-01-31] Planuojama, kad ketinimų protokolo pavyzdinė forma, kuri yra Pasinaudojimo elektros perdavimo tinklais tvarkos aprašo priedas, bus patvirtinta artimiausiu metu.
Kada numatomi atlikti Harmony Link statybos darbai sausumoje?
[2023-01-31] Įvertinus šiai dienai turimą informaciją, Harmony Link statybos darbus sausumoje planuojama baigti 2027 m.
Kada numatomi atlikti Harmony Link statybos darbai jūroje?
[2023-01-31] Įvertinus šiai dienai turimą informaciją, Harmony Link statybos darbus jūroje planuojama baigti 2027 m.
Kokius Harmony Link projektui atliktų ar atliekamų tyrimų duomenis būtų galima perduoti potencialiems konkurso dalyviams arba paskelbti viešai? Jeigu taip, kada planuojama tai atlikti?
[2023-01-31] 1. Harmony Link koridoriaus jūros dugno tyrimus;
- Harmony Link strateginio pasekmių aplinkai vertinimo ataskaita (2020-10-22_SPAV_ATASKAITA galutine (litgrid.eu);
- Darbėnų skirstyklos techninis projektas (šiuo metu rengiamas).
- LITGIRD 10 – mečio tinklų plėtros planas (15_0.php (litgrid.eu))
- Ledų kritimo rizika įrenginiams.
Nr. 1, Nr. 3 ir Nr. 5 pažymėti dokumentai bus pateikti jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojo parinkimo konkurso laimėtojui, pasirašiusiam konfidencialumo susitarimą su „Litgrid“.
Atsižvelgiant į jūrinio vėjo elektrinių teritorijas ir jų prijungimo vietų galimybes „Natura 2000“ teritorijų atžvilgiu, prašome patikslinti, ar prijungimo infrastruktūros vystymo plano apimtyje bus parengtas ir su atsakinga institucija suderintas plano įgyvendinimo poveikio „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymas, vadovaujantis 2006 m. gegužės 22 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-255 „Dėl Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“?
[2023-01-31] Jūrinio vėjo elektrinių parkų jungčių specialiojo plano viešųjų pirkimų techninėje specifikacijoje yra numatytas reikalavimas paslaugų tiekėjui atlikti strateginį pasekmių palinkai vertinimą. Vadovaujantis 2006 m. gegužės 22 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-255 „Dėl Planų ar programų ir planuojamos ūkinės veiklos įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašo 22 p. Tais atvejais, kai privaloma atlikti plano ar programos vertinimą pagal Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo 7.1 ir 7.2 punktus, reikšmingumo nustatymo procedūros pagal šį Tvarkos aprašą neatliekamos. Poveikio reikšmingumas įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms nustatomas atliekant privalomą strateginį pasekmių aplinkai vertinimą.
Derindama vėjo elektrinių jūroje poveikio aplinkai vertinimo programą, Aplinkos apsaugos agentūra paminėjo, jog atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu nėra žinoma jūrinio vėjo elektrinių parko jungties koridoriaus vieta, nustačius jo vietą, Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nustatyta tvarka jungties įrengimui bus atliekama atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo. Prašome informuoti, ar numatoma atlikti atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo procedūrą iki prijungimo infrastruktūros teritorijų planavimo dokumento patvirtinimo?
[2023-01-31] Valstybės lėšomis atliekamų parengiamųjų darbų sąraše nėra numatoma atlikti atrankos, dėl poveikio aplinkai vertinimo, susijusio su jūrinio vėjo elektrinių parko elektros jungties ir susijusios infrastruktūros, kuri nuosavybės teise priklausys jūrinių vėjo elektrinių vystytojui, įrengimu ir eksploatavimu. Už šios atrankos atlikimą atsakingas būsimos infrastruktūros vystytojas ir savininkas – Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos organizuoto konkurso laimėtojas.
Su prijungimo trasos nustatymu susijusio viešojo pirkimo techninėje specifikacijoje numatomi jūros dugno tyrimai. Prašome informuoti, kada numatomos konsultacijos dėl tikslių tyrimų apimties, kokybinių ir kiekybinių parametrų, naudojamos įrangos ir t. t.? Taip pat prašome informuoti, kokia tvarka ir terminais šių tyrimų rezultatai taps prienami konkursų dėl leidimų plėtrai ir eksploatacijai dalyviams ar, atitinkamai, laimėtojams?
[2023-01-31] Infrastruktūros koridoriaus jūros dugno geofizinių ir geotechninių tyrimų pirkimų techninės specifikacijos jau parengtos ir patvirtintos. Jų pagrindu vykdomi viešieji pirkimai, todėl keisti techninėje specifikacijoje aprašytų jūros dugno tyrimų apimties, reikalavimų dėl kokybinių parametrų, naudojamos įrangos ir pan. galimybės nėra. Jungčių koridoriaus jūros dugno tyrimus planuojama viešinti nedelsiant, juos atlikus. Planuojama, kad geofiziniai jungties koridoriaus jūros dugno tyrimai bus baigti 2023 m. III ketv., o geotechniniai – 2023 m. IV ketv.
Kur galima rasti informaciją apie PAV, SPAV ir kitus tyrimus?
Šią informaciją galite rasti vystytojų ir aplinkosaugos skiltyse.
Kada planuojama paviešinti vėjo greičių ir kitų jūrinės aplinkos komponentų matavimų duomenis?
Vadovaujantis galiojančia šių tyrimų vykdymo sutartimi, pusmečio tyrimų duomenis planuojama paviešinti 2023 m. vasario mėn., o metinius – 2023 m. rugpjūčio mėn. Norintiems susipažinti su vykdomų tyrimų turiniu, pridedami tyrimų viešųjų pirkimų dokumentai (eviesiejipirkimai.lt). Prašome sekti aktualią informaciją.
Ar planuojama vykdyti konsultacijas su potencialiais jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojais dėl geologinių tyrimų gręžinių atlikimo vietų pirmojo jūros vėjo elektrinių parko ploto teritorijoje?
Vadovaujantis galiojančia geologinių tyrimų sutartimi, visus valstybės lėšomis planuojamus vykdyti jūros dugno tyrimus pirmoje jūros vėjo elektrinių parko teritorijoje, planuojama pabaigti 2023 metų I ketv. Geologinių gręžinių atlikimo vietos yra konkretizuotos ir dėl jų konsultacijos su potencialiais vėjo elektrinių parkų vystytojais šiuo metu neplanuojamos. Atliktų tyrimų duomenų ataskaitos skelbiamos interneto tinklalapyje (https://offshorewind.lt/lt/vystytojams/). Konkurso dalyviai galės įvertinti atliktų tyrimų turinį ir teikdami pasiūlymą konkursui, įvertinti papildomų tyrimų poreikį, kurie būtų atliekami nuosavomis lėšomis. Norintiems susipažinti su vykdomų tyrimų apimtimi, pridedama tyrimų vykdymo techninė specifikacija (eviesiejipirkimai.lt)
Kada planuojama paviešinti jūros vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą?
[2023-01-31] Jūros vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą planuojama paviešinti 2023 m. vasario mėn.
Kada planuojama paviešinti vėjo greičių ir kitų meteorologinių parametrų matavimų duomenis?
[2023-01-31] Vėjo greičių ir kitu meteorologinių duomenų rinkimas vykdomas nuo 2022 m. liepos mėn. LR energetikos ministerijos patvirtinta ir tyrimų vykdymo techninėje specifikacijoje nustatytus kokybės kriterijus atitinkanti 6 mėn. vėjo greičių ir kitų meteorologinių duomenų ataskaitą planuojama paviešinti 2023 m. vasario mėn. 12 mėn. duomenų rinkimo ataskaitą planuojama paviešinti 2023 m. rugpjūčio mėn. Atsižvelgdami į suinteresuotų asmenų išsakytą poreikį gauti tyrimų duomenis, offshorewind.lt interneto svetainėje viešinami tarpiniai tyrimų duomenys (Vystytojams – OffshoreWind.lt). Viešinamose ataskaitose duomenys gali turėti trūkumų ir netikslumų, kurie bus tikslinami sutartinių įsipareigojimų vykdymo eigoje.
Ar planuojama paskelbti valstybės lėšomis vykdomų tyrimų duomenų paskelbimo chronologinį planą tikslesniu, nei metų ketvirčiai, laiko matavimo vienetu? –
[2023-01-31] Paruošiamųjų darbų įgyvendinimo ir viešinimo planas atnaujinamas pagal turimą informaciją. Esant galimybei, planuojamų paruošiamųjų darbų rezultatų viešinimo ir įgyvendinimo datos bus tikslinamos.
Kada planuojama paskelbti geotechninius vėjo elektrinių parko statybos teritorijos jūros dugno tyrimus?
[2023-01-31] Geofizinių sekliosios seismikos ir hidrografinių tyrimų bei giluminių geofizinių – seisminių tyrimų, atliktų pirmojo vėjo elektrinių parko statybai skirtoje teritorijoje, ataskaitos yra viešinamos Offshorewind.lt interneto svetainėje (Vystytojams – OffshoreWind.lt). Geotechninių jūros dugno tyrimų, atliktų pirmojo vėjo elektrinių parko statybai skirtoje teritorijoje, ataskaitą planuojama paviešinti 2023 m. balandžio mėnesį.
Kada bus paskelbtas pirmasis vėjo ir meteorologinių sąlygų duomenų paketas? Pasirengimo konkursui apimtyje būtina kaip įmanoma greičiau gauti neapdorotus matavimų duomenis (pvz., kiekvieną mėnesį), kadangi šie duomenys yra ypatingai svarbūs rengiant su projekto įgyvendinimu susijusias technines (pvz., pamatų projektavimas, jėgainių išdėstymas, kt.), ekonomines, aplinkosaugines ir kitas prielaidas bei atliekant atitinkamus modeliavimus, skaičiavimus bei kitą parengiamąją veiklą. Atsižvelgiant į tai, prašome gautus duomenis pateikti kiekvieną mėnesį ir jeigu bus poreikis ar paaiškėtų naujų aplinkybių juos vėliau atnaujinti.
[2023-01-31] Informuojame, kad tiekėjas, vykdantis vėjo greičio, vandens ir kitų meteorologinių parametrų matavimus ir tyrimus, sutartimi įpareigotas gautus rezultatus užsakovui pateikti po 6 mėn. ir po 12 mėn. Atsižvelgdami į potencialių jūrinio vėjo elektrinių vystytojų poreikį šiuos duomenis gauti periodiškai, Offshorewind.lt svetainėje paskelbti tarpiniai tyrimų rezultatai.
Kada bus atliekami seklieji (CPT) gręžiniai ir kada bus paskelbti šių tyrimų rezultatai?
[2023-01-31] Prognozuojama, jog pirmojo jūrinio vėjo elektrinių parko ploto teritorijoje atliktų sekliųjų (CPT) gręžinių laboratorinių tyrimų rezultatai bus paskelbti 2023 m. balandžio mėn.
Kada bus atliekami gilieji gręžiniai ir kada bus paskelbti šių tyrimų rezultatai?
[2023-01-31] Prognozuojama, jog pirmojo jūrinio vėjo elektrinių parko ploto teritorijoje atliktų giliųjų (CPT) gręžinių laboratorinių tyrimų rezultatai bus paskelbti 2023 m. balandžio mėn.
Prašome informuoti, kokie šiuo metu yra vykdomi su vėjo elektrinių jūroje programa susiję pirkimai ir kokie dar numatomi vykdyti ateityje?
[2023-01-31] Šiuo metu vykdomi viešieji pirkimai:
- Lietuvos jūrinėje teritorijoje vėjo elektrinių parkų infrastruktūros įgyvendinimo studijos ir tech. specifikacijos jūrinių vėjo elektrinių parko jungties su sausumos tinklu parengimas;
- Lietuvos jūrinėje teritorijoje numatomų plėtoti, eksploatuoti ir prie perdavimo tinklų prijungti vėjo elektrinių parkų jungties su sausumos tinklu konsultacinės paslaugos;
- Ypatingos valstybinės svarbos projekto inžinerinės infrastruktūros vystymo plano parengimas ir susijusios paslaugos;
- Vėjo elektrinių parko jungties su sausuma jūros dugno tyrimai;
Atkreipiame dėmesį, kad viešųjų pirkimų sąrašas ateityje gali būti papildomas paaiškėjus naujoms aplinkybėms.
Kokiu būdu ir terminais bus sudarytos galimybės dalyvauti studijos ir techninės specifikacijos dokumentų prijungimo sprendiniams parengimo procesuose?
[2023-01-31] Planuojama, kad inžinerinės infrastruktūros studijos sprendinių alternatyvos bus paruoštos 2023 m. II ketvirtį. Planuojama jas paskelbti viešai, organizuoti pasitarimą su suinteresuotais asmenimis alternatyvų aptarimui.
Ar teisingai suprantame, kad perkamų studijų rezultatai bus naudojami parengiant ir taps sudėtine šių teisinę, techninę ir komercinę reikšmę turinčių dokumentų dalimi: 1. Jūrinių vėjo parkų prijungimo infrastruktūros teritorijų planavimo dokumentas. 2. Išankstinės elektrinės prijungimo prie energetikos tinklų sąlygos, kuriose nustatomi privalomieji energetikos tinklų tiesimo, pertvarkymo ir (ar) plėtros reikalavimai, prijungiant Vyriausybės nutarime dėl elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje nurodytą elektrinę prie energetikos tinklų operatoriaus valdomų tinklų ar teikiant kitas teisės aktuose nustatytas paslaugas, kurias perdavimo sistemos operatorius įpareigotas įstatymu paskelbti 2023 m. kovo 1 d.?
Jei atsakymas į klausimą yra teigiamas, manome, kad studijų rezultatai gali sukurti techninius apribojimus, kurie turėtų teisinę, techninę ir komercinę reikšmę, todėl asmenys deklaruojantys ketinimą dalyvauti konkurse, privalo turėti teisę susipažinti su tarpiniais numatomų studijų rezultatais ir pateikti savo pastabas kuo ankstyvesnėse darbų stadijose. Prašome informuoti, kaip bus organizuojama galimybė studijos rengime dalyvauti potencialiems konkurso dalyviams?
[2023-01-31] Rengiamų studijų sprendiniai bus viešinami, organizuojami pasitarimai su suinteresuotais atstovais. LR energetikos ministerija, planuojamų rengti studijų rezultatus patvirtins atlikus konsultacijas su rinka ir suinteresuotų institucijų atstovais.
Suinteresuoti asmenys turėtų dalyvauti taip pat nustatant ne mažiau kaip 3 technologines alternatyvas tolimesniam detaliam nagrinėjimui ir aprašymui įvertinant, ar paslaugos teikėjo identifikuotos technologinės alternatyvos yra suderinamos su rinkos dalyvių poreikiais ir tikėtinomis taikyti technologijomis. Prašome informuoti, kaip bus organizuojama galimybė studijos rengime dalyvauti potencialiems konkurso dalyviams?
[2023-01-31] Rengiamų studijų sprendiniai bus viešinami, organizuojamos rinkos konsultacijos. LR energetikos ministerija, planuojamų rengti studijų rezultatus patvirtins atlikus konsultacijas su rinka ir suinteresuotų institucijų atstovais.
Ar studijos apims jose nagrinėjamų sprendimų (tiek technologijų parinkimo, tiek prijungimo sąlygų nustatymo dalyse) atitiktį Tinklo kodeksų reikalavimams?
[2023-01-31] Planuojamos rengti inžinerinės infrastruktūros studijos sprendiniai bus derinami su „Litgrid“, todėl perdavimo tinklų operatorius turės užtikrinti atitiktį tinklo kodeksų reikalavimams. Lietuvos jūrinėje teritorijoje numatomų plėtoti, eksploatuoti ir prie perdavimo tinklų prijungti vėjo elektrinių parkų infrastruktūros įgyvendinimo studijos ir techninės specifikacijos jūrinių vėjo elektrinių parko jungties su sausumos tinklu parengimo techninėje specifikacijoje yra numatytas reikalavimas paslaugos tiekėjui: suformuoti technologines alternatyvas ir atlikti jų lyginamąją analizę (pvz. alternatyvos įgyvendinimui reikalinga įranga, sistemos ir komponentai, jų suderinamumas su Perdavimo tinklų atitinkama įranga, sistemomis ir komponentais.
Ar studijos apims tam tikro lygio gamybinių pajėgumų vertinimą siekiant patvirtini, kad prijungimo projekto įgyvendinimo laikotarpiu pvz., 2025-2030 metais bus prienami gamybiniai pajėgumai reikalingi svarstomų technologinių alternatyvų įgyvendinimui?
[2023-01-31] Lietuvos jūrinėje teritorijoje numatomų plėtoti, eksploatuoti ir prie perdavimo tinklų prijungti vėjo elektrinių parkų infrastruktūros įgyvendinimo studijos ir techninės specifikacijos jūrinių vėjo elektrinių parko jungties su sausumos tinklu parengimo techninėje specifikacijoje yra numatytas reikalavimas tiekėjui: Esamos Perdavimo tinklų įrangos, sistemų ir komponentų panaudojimo jūrinių vėjo elektrinių prijungimui analizė, rekonstravimo ir/ar naujų įrenginių, sistemų bei komponentų statybos poreikio analizė.
Ar studijų rezultatai taip pat apims tokius aspektus, kaip matavimo reikalavimai ir procesai (angl. metering), papildomos paslaugos, veiklos sąlygos (angl. behavioural conditions, reactive power, harmonics (filtering), ancillary services, frequency support, storm procedures, grid compliance measuring point, kt.), komunikacijos protokolai ir kiti aspektai, į kuriuos perdavimo sistemos operatorius atsižvelgs formuodamas išankstines prijungimo prie energetikos tinklų sąlygas, kurias paskelbs 2023 m. kovo 1 d.?
[2023-01-31] Techninėje specifikacijoje, numatytas reikalavimas infrastruktūros studijos rengėjui įvertinti aspektus, kurie užtikrins techninių projektavimo (prijungimo) sąlygų parengimą, detalumą, pagrįstumą. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad infrastruktūros studijos sprendiniai gali būti parengti vėliau, nei iki 2023 m. kovo 1 d.
Ar studijų rezultatai apims ir esamos (įskaitant numatomos prijungimo momentu) tinklų būklės įvertinimą ir pasiūlymus dėl galimo (jei būtų identifikuotas poreikis) tinklų stiprinimo?
[2023-01-31] Infrastruktūros studijos pirkimo techninėje specifikacijoje yra numatytas reikalavimas studijos rengėjui įvertinti perdavimo tinklų įrangos, sistemų ir komponentų bei kt. sąlygas, esamos perdavimo sistemos elementų plėtros/rekonstrukcijos poreikį.
Dėl techninės specifikacijos 2 lentelės 2 p. nurodyto rezultato, prašome įvertinti, kiek tikslinga šiame etape parengti preliminarią techninę specifikaciją, kurioje būtų nustatyti „kvalifikacijos reikalavimai būsimiems vėjo parko jungties vystytojo projektuotojams ir rangovams“. Vystytojas turėtų būti laisvas pasirinkti tinkančius sprendimus bei juos įgyvendinančius asmenis. Jeigu minimas rezultatas būtų naudojamas tam tikriems ribojimams identifikuoti, potencialam vystytojui būtų svarbu iš anksto planuoti jų įgyvendinimą ir konsultuotis iš anksto.
[2023-01-31] Jūrinio vėjo elektrinio parko jungties ir susijusios infrastruktūros nuosavybės ribos bus nustatytos „Litgrid“ išankstinėse prijungimo sąlygose. Šis techninės specifikacijos reikalavimo rezultatas ateityje galės būti naudojamas, esant poreikiui, tinklų operatoriaus ir institucijų viešųjų pirkimų dokumentacijai rengti.
Ar teisingai suprantame, kad Lietuvos Respublikos energetikos ministerija turės galimybę užsakyti papildomų paslaugų susijusių su šiomis studijomis? Pvz., jei turėtų būti atlikti nauji ar papildomi vertinimai ar analizės, atsižvelgiant į naują informaciją ar pasikeitus techniniams ar teisiniams reikalavimams.
[2023-01-31] Šiuo metu nesant pagrįstam poreikiui, papildomų paslaugų pirkimų galimybė nesvarstoma.
Ar galite pateikti Infrastruktūros studijos skirtos prijungimo technologiniams ir techniniams parametrams identifikuoti atlikimo ir konsultacijų su rinkos dalyviais grafiką?
[2023-01-31] Kadangi dar nėra patvirtintas viešųjų pirkimų konkurso laimėtojas, pasirašyta sutartis ir suderintas perkamų paslaugų vykdymo kalendorinis grafikas, konsultacijos grafiko, su rinkos dalyviais, pateikti galimybės nėra. Apie konsultacijas dėl infrastruktūros studijos rezultatų bus skelbiama LR energetikos ministerijos ir Offshorewind.lt interneto svetainėse.
Kokie teisės aktai reglamentuoja vėjų parko statybą ir eksploataciją?
Visą svarbiausią informaciją apie teisės aktus rasite teisinės aplinkos skiltyje.
Paviešinti teisės aktų pakeitimai, numatantys galimybę organizuoti antro jūrinio vėjo elektrinių parko konkursą. Prašome suteikti išsamesnės informacijos dėl šio konkurso organizavimo tvarkos ir reikalavimų jo dalyviams?
[2023-01-31] 2021 metų gruodį Seimas pritarė Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pataisoms, kurios nustato sąlygas atsinaujinančios energetikos plėtrai Lietuvos jūrinėje teritorijoje be paramos. Įstatymų pakeitimais siekiama sukurti kaip įmanoma aiškesnes ir spartesnes konkursų organizavimo procedūras elektros energijos gamybos pajėgumų iš atsinaujinančių išteklių plėtrai Baltijos jūroje. Daugiau informacijos rasite čia.
Ar teisės aktuose yra numatytas reikalavimas konkurso dalyviams pasirašyti sutartis su perdavimo tinklo operatoriumi („Litgrid“)?
Vadovaujantis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)) 22 straipsnio 10 dalies 5 punktu, konkurso dalyviai konkurso organizatoriui turės pateikti Elektros energetikos įstatymo (VIII-1881 Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymas (lrs.lt)) 22 straipsnio 8 dalyje nurodytą ketinimų protokolą ir 211 straipsnio 1 dalyje nurodytą asmens prievolių įvykdymo užtikrinimą, kurio dydis – 75 Eur už kW vertinant leistinos generuoti galios dydį.
Kada planuojama patvirtinti ir paviešinti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarką dėl elektrinės nugriovimo ar išmontavimo?
[2023-01-31] Planuojama, kad elektrinės nugriovimo ar išmontavimo tvarkos aprašas bus patvirtintas iki konkurso paskelbimo.
Ar planuojama pakoreguoti 2020-06-20 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą Nr. 697 “Dėl Lietuvos Respublikos teritorinės jūros ir (ar) Lietuvos Respublikos išskirtinės ekonominės zonos Baltijos jūroje dalių, kuriose tikslinga organizuoti konkursą (konkursus) atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai, ir šių elektrinių įrengtųjų galių nustatymo” jame numatant minimalią vėjo elektrinių parko įrengtąją galią ir maksimalią leistiną generuoti galią? Jei taip, tai kada planuojama šiuos pakeitimus patvirtinti?
[2023-01-31] LR energetikos ministerija planuoja parengti šio teisės akto pakeitimo projektą ir pateikti jį viešam derinimui su suinteresuotomis institucijomis ir subjektais. Teisės akto pakeitimus planuojama patvirtinti iki konkurso paskelbimo.
Kokios pasekmės numatomos jūros vėjo elektrinių parko vystytojui, jei jis neįgyvendins Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių įstatymo 22 str. 13 d. nustatytų reikalavimų per 3 metus nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavimo dienos gauti statybą leidžiantį dokumentą ir (arba) per 6 metus nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavimo dienos gauti leidimą gaminti elektros energiją?
[2023-01-31] Vadovaujantis Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 22 str. 27 d. (straipsnio redakcija įsigaliosianti praėjus dviem mėnesiams po Europos Komisijos pritarimo) (XI-1375 Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas (lrs.lt)) Vyriausybės įgaliota institucija gali sustabdyti leidimo plėtrai ir eksploatacijai galiojimą, jeigu leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojas pažeidė šio straipsnio 25 dalies 2 ir 3 punktuose nustatytas reguliuojamos veiklos sąlygas. Vadovaujantis to paties įstatymo 22 str. 34 d. 2) p. kai leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojas per 3 metus nuo leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavimo dienos nėra gavęs statybą leidžiančio dokumento, išskyrus atvejus, kai prisiimtas veiklos sąlygas ir įsipareigojimus įvykdyti vėluoja dėl valstybės, kitų asmenų veiksmų ar neveikimo arba nenugalimos jėgos aplinkybių, už kiekvieną pradelstą dieną sumoka baudą, apskaičiuojamą 0,0342 Eur/kW dauginant iš laikotarpio nuo dienos, kai leidimo plėtrai ir eksploatacijai turėtojas turėjo gauti statybą leidžiantį dokumentą, iki dienos, kai šis dokumentas gaunamas arba leidimas plėtrai ir eksploatacijai panaikinamas šio straipsnio 29 dalyje numatytais pagrindais.
To paties įstatymo 22 str. 26 d. įtvirtinta, kad pažeidimams pašalinti nustatomas 30 kalendorinių dienų laikotarpis. Taip pat, pažeidimams pašalinti ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba gali nustatyti ilgesnį laikotarpį, jeigu tai reikalinga dėl objektyvių priežasčių: dėl nuo leidimo turėtojo nepriklausančių priežasčių – valstybės, kitų asmenų veiksmų ar neveikimo arba nenugalimos jėgos aplinkybių – leidimo turėtojas šio straipsnio 25 dalyje nustatytais terminais negauna statybą leidžiančio dokumento ar leidimo gaminti elektros energiją.
Kada planuojama nustatyti elektrinės prijungimui reikalingų elektros tinklų ir kitos infrastruktūros nugriovimo ir išmontavimo tvarką ir atvejus, kai elektrinė ir (ar) jos prijungimui reikalingi elektros tinklai ir kita infrastruktūra gali būti nenugriauti ar neišmontuoti, kaip tai numatyta Elektros energetikos įstatymo 16 straipsnio 9 dalies 6 punkte?
[2023-01-31] Planuojama, kad teisės aktas, reglamentuojantis elektrinės nugriovimo ir išmontavimo tvarką, bus parengtas iki jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojo parinkimo konkurso paskelbimo dienos.
Ar elektrinės nugriovimas ar išmontavimas turės būti pradėtas vykdyti tik pasibaigus leidimo plėtrai ir eksploatacijai galiojimui, t. y. po 41 metų?
[2023-01-31] Vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo 16 straipsnio 9 dalies 6 punktu, atvejus, kai elektrinė ir (ar) jos prijungimui reikalingi elektros tinklai ir kita infrastruktūra gali būti nenugriauti ar neišmontuoti, nustato Vyriausybė. Planuojama, kad teisės aktas, reglamentuojantis elektrinės nugriovimo ir išmontavimo tvarką, bus parengtas iki jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojo parinkimo konkurso paskelbimo dienos ir bus viešai derinamas su suinteresuotais subjektais.
Ar yra numatytas terminas, per kurį turės būti nugriautos ar išmontuotos elektrinės ir susijusi infrastruktūra? Jeigu taip, koks jis?
[2023-01-31] Vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo 16 straipsnio 9 dalies 6 punktu, elektrinės, įrengtos Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje ir (ar) Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje, nugriovimo ar išmontavimo tvarką ir terminus, taip pat elektrinės prijungimui reikalingų elektros tinklų ir kitos infrastruktūros nugriovimo ir išmontavimo tvarką nustato Vyriausybė. Planuojama, kad teisės aktas, reglamentuojantis elektrinės nugriovimo ir išmontavimo tvarką, bus parengtas iki jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojo parinkimo konkurso paskelbimo dienos ir bus viešai derinamas su suinteresuotais subjektais.
Kokie pagrindiniai projekto parametrai?
Į perdavimo tinklą pateikiamas galingumas – 700MW.
Pagrindinės teritorijos charakteristikos:
užimamas plotas – 136,39 km2;
vidutinis gylis – 35 metrų;
atstumas nuo Klaipėdos jūrų uosto – nuo 38 kilometrų;
atstumas nuo kranto apie 30 kilometrų;
vidutinis vėjo greitis – apie 9 m/s (gautais matematinio modeliavimo būdu (100 m virš jūros lygio)).
Kaip jūrinio vėjo parkas dalyvaus balansavimo paslaugų rinkoje teikiant tiek balansavimo galios, tiek balansavimo elektros energijos pasiūlymus prekybai? Kokia dalis jūrinio vėjo parko bus panaudojama balansavimo paslaugų, t. y. galios ir energijos segmentuose, rinkoje?
[2023-04-07] Jūrinio vėjo parkui taikomos standartinės sąlygos dalyvauti balansavimo rinkoje ir teikti papildomas paslaugas, kaip numatyta elektros energijos rinkos taisyklėse bei standartinėje balansavimo paslaugų sutartyje.
Ar planuojama parengti metodiką, ar kitą dokumentą, kuris konkretizuotų 2022-10-19 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 1049 “ Dėl Reikalavimų asmenims, siekiantiems įgyti bei įgijusiems teisę plėtoti ir eksploatuoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines jūrinėje teritorijoje, ir jūrinės teritorijos tyrimų bei kitų veiksmų atlikimo išlaidų kompensavimo aprašo patvirtinimo“ nustatytus reikalavimus dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų plano parengimo ir (arba) mažų ir vidutinių įmonių įtraukimu į projekto įgyvendinimą, monitoringu?
[2023-01-31] Šiuo metu lydinčiųjų teisės aktų, konkretizuojančių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo nuostatas rengti neplanuojama. Kylant konkretiems klausimams dėl šiame teisės akte nustatytų reikalavimų įgyvendinimo, prašome pateikti klausimus Offshorewind.lt interneto svetainėje: D.U.K. – OffshoreWind.lt.
Atsižvelgiant į tai, kad konkurso dalyvis laimėjęs konkursą privalės kompensuoti tam tikrų tyrimų ir kitų veiksmų atlikimo išlaidas, prašome nurodyti sumas, kurias privalės kompensuoti valstybei kiekvieno konkurso laimėtojas?
[2023-01-31] Informuojame, kad šiuo metu rengiama informacija dėl valstybės lėšų, kurios turės būti kompensuojamos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos organizuoto konkurso laimėtojo. Ją planuojama paskelbti iki 2023 m. I ketv. pabaigoje.
Ar numatomi kokie nors specialūs (netaikomi kitoms ūkinės veiklos rūšims ar elektros energijos gamybai sausumoje) su sukuriamu turtu ar veikla mokesčiai ar įmokos?
[2023-01-31] Šiuo metu, visi mokesčiai ir įmokos yra nustatyti LR galiojančiuose teisės aktuose. Atkreiptinas dėmesys, jog specifinės kompensacijos ir išlaidos gali paaiškėti atliekant infrastruktūros paruošiamuosius darbus (derinant Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, rengiant infrastruktūros specialųjį planą) ar projektavimo ir statybos darbų vykdymo metu.
Ar yra numatytas terminas, nuo kurio leidimo plėtrai ir eksploatacijai gavėjas privalo nustoti naudoti jūrinę teritoriją?
[2023-01-31] Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 22 straipsnio (straipsnio redakcija, įsigaliojanti praėjus 2 mėnesiams po Europos Komisijos pritarimo pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 108 straipsnio 3 dalies nuostata) 4 p. nurodyta, kad Jūrinės teritorijos dalis (dalys) atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai naudojama (naudojamos) tik turint Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos išduotą leidimą naudoti jūrinės teritorijos dalį (dalis) atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai. Atkreiptinas dėmesys, kad leidimas plėtrai ir eksploatacijai išduodamas 41 metams.
Vadovaujantis Elektros energetikos įstatymo 16 straipsnio 9 dalies 6 punktu, Elektrinės, įrengtos Lietuvos Respublikos teritorinėje jūroje ir (ar) Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje, nugriovimo ar išmontavimo tvarką ir terminus, taip pat elektrinės prijungimui reikalingų elektros tinklų ir kitos infrastruktūros nugriovimo ir išmontavimo tvarką nustato Vyriausybė. Planuojama, kad teisės aktas, reglamentuojantis elektrinės nugriovimo ir išmontavimo tvarką, bus parengtas iki jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojo parinkimo konkurso paskelbimo dienos ir bus viešai derinamas su suinteresuotais subjektais.
Jeigu konkurse planuotų dalyvauti jungtinės veiklos pagrindu veikianti asmenų grupė, su kuo perdavimo sistemos operatorius sudarys ketinimo protokolą, t. y. ar bus sudaromas: 1) vienas ketinimų protokolas su vienu iš grupę sudarančių asmenų. Jeigu taip, su kuriuo? 2) vienas bendras ketinimų protokolas su visais grupę sudarančiais asmenimis; 3) atskiri ketinimų protokolai su kiekvienu grupę sudarančiu asmeniu (proporcingai prisiimamiems įsipareigojimams)?
[2023-01-31] Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos parengtame jūrinės teritorijos naudojimo atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai konkursų organizavimo ir leidimų naudoti jūrinės teritorijos dalis atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai išdavimo tvarkos aprašo 26 p. numatyta, dokumentai, kuriuos jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikianti asmenų grupė, dalyvaujanti konkurse, turi pateikti atskirai. Su elektros energijos perdavimo sistemos operatoriumi pasirašytas ketinimų protokolas nėra dokumentų sąraše, kuriuos turi pateikti kiekvienas iš jungtinės sutarties pagrindu veikiančių ir konkurse dalyvaujančių asmenų.
Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 22 str. 11 d. suteikia galimybę konkurse dalyvauti jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiančioms asmenų grupėms;
Elektros energijos gamintojų ir vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų tvarkos aprašo, patvirtinto Energetikos ministro 2012-07-04 įsakymu Nr. 1-127 41 punktas numato, kad: „Operatorius gali dviejų ar daugiau gamintojų elektros įrenginius prijungti prie elektros tinklų pagal vienas prijungimo sąlygas, jeigu toks prijungimas yra pagrįstas techniškai, ekonomiškai ir racionalios tinklų plėtros požiūriu. Tokiu atveju elektros įrenginius prie operatoriaus elektros tinklų pagal vienas prijungimo sąlygas jungiantys gamintojai prijungimo laikotarpiu bus laikomi vienu gamintoju, kuris jungiamas prie operatoriaus elektros tinklų šio Aprašo nustatyta tvarka ir sąlygomis. Elektros įrenginius kartu prie operatoriaus elektros tinklų jungiančių gamintojų tarpusavio santykius bei atstovavimo jiems tvarką ir sąlygas gali nustatyti jungtinės veiklos ar kita pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą gamintojų sudaryta sutartis“.
Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.972.straipsnio 2 dalis numato, kad esant santykiams su trečiaisiais asmenimis, partnerio teisė sudaryti sandorius visų partnerių vardu patvirtinama kitų partnerių išduotu įgaliojimu arba jungtinės veiklos sutartimi.
Nors galiojantis teisinis reguliavimas detaliai nereglamentuoja operatoriaus ir gamintojų grupės santykių bei neatskleidžia privalomo jungtinės veiklos sutarties turinio, operatoriaus nuomone, turėtų būti sudaromas vienas ketinimų protokolas su vienu iš jungtinės veiklos dalyvių, kuris buvo paskirtas pagrindiniu partneriu.
Jeigu konkurse planuotų dalyvauti jungtinės veiklos pagrindu veikianti asmenų grupė, perdavimo sistemos operatoriui turės būti pateikiamas: vienas prievolių įvykdymo užtikrinimas, vieno iš grupę sudarančių asmenų (visiems prisiimamiems įsipareigojimams). Jeigu taip, kuris iš asmenų jį turėtų pateikti?; 2) vienas bendras prievolių įvykdymo užtikrinimas, iš visų grupę sudarančių asmenų; 3) atskiri prievolių įvykdymo užtikrinimai, iš kiekvieno grupę sudarančio asmens (proporcingai prisiimamiems įsipareigojimams)?
[2023-01-31] Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos parengtame jūrinės teritorijos naudojimo atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai konkursų organizavimo ir leidimų naudoti jūrinės teritorijos dalis atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrai ir eksploatacijai išdavimo tvarkos aprašo projekte nenumatoma specifinių reikalavimų prievolių įvykdymo užtikrinimui tuo atveju, kai konkurse dalyvauja jungtinės veiklos pagrindu veikianti asmenų grupė.
Manome, kad tuo atveju, kai konkurse dalyvauja jungtinės veiklos pagrindu veikianti asmenų grupė ir būtų sudaromas vienas ketinimų protokolas su vienu iš jungtinės veiklos dalyvių, kuris paskirtas pagrindiniu partneriu, prievolių įvykdymo užtikrinimą turėtų pateikti ketinimų protokole nurodytas pagrindinis subjektas.
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatyta, kad asmuo, gavęs leidimą plėtrai ir eksploatacijai, neturi teisės įgalioti kitų asmenų verstis šiame leidime nurodyta veikla arba perduoti jiems šios teisės pagal sutartį ar kitais pagrindais. Ar teisingai suprantame, kad juridinis asmuo gavęs leidimą plėtrai ir eksploatacijai turės teisę disponuoti (perleidimas ir kiti veiksmai) savo akcijomis (dalimis) bei samdyti kitus kvalifikuotus asmenis su plėtra ir eksploatacija susijusiems darbams ir paslaugoms atlikti atitinkant kitus minėtame įstatyme nustatytus reikalavimus?
[2023-01-31] Šiuo metu galiojančiuose teisės aktų reikalavimuose nėra nustatyto draudimo asmeniui, laimėjusiam Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) organizuotą konkursą ir gavusiam VERT išduotą leidimą plėtrai ir eksploatacijai, disponuoti (perleisti ir atlikti kitus veiksmus) savo akcijomis (dalimis) bei samdyti kitus kvalifikuotus asmenis su plėtra ir eksploatacija susijusiems darbams ir paslaugoms atlikti. Tačiau pažymime, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo Nr. XI-1375 1, 2, 3, 5, 11, 13, 14, 16, 18, 20, 20-1, 21, 22, 23, 26, 29, 49, 50, 55, 56, 57, 63 straipsnių, dvyliktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo, 54 straipsnio pripažinimo netekusiu galios ir Įstatymo papildymo 15-1 straipsniu įstatymo Nr. XIV-1001 10, 15 ir 27 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1697 2 str. 23 d. nustatyta, kad: Leidimai plėtrai ir eksploatacijai šio įstatymo nustatyta tvarka ir sąlygomis išduodami fiziniams asmenims arba Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims, kitų valstybių narių juridinių asmenų ar kitų organizacijų padaliniams, įsteigtiems Lietuvos Respublikoje, kurie šio straipsnio 18 dalyje nustatyta tvarka pripažinti konkurso laimėtojais ir kurie pateikia įsipareigojimą visą leidimo plėtrai ir eksploatacijai galiojimo laikotarpį atitikti europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus, vadovaudamiesi šio straipsnio 11 dalies 1 punktu ir 12 dalyje nustatytais principais.
Neradote atsakymo? Užduokite klausimą: